Senaristliğini ve yönetmenliğini Derviş Zaim’in yaptığı ve ilk gösterimini Adana Film Festivali’nde yapacak Rüya filminden ilk fragman geldi.

ruya-a444

İlk gösterimini 19 Eylül‘de 23. Adana Uluslararası Film Festivali‘nde yapacak olan Rüya, yönetmen Derviş Zaim‘in 9. uzun metrajlı filmi. Yönetmen filmin konusu hakkında “Günümüzde geçen bir hikaye. Bir mimar kadın var. Film, bu kadının bir cami inşa etmesini konu ediniyor. Bundan sonra gelişen olaylar çerçevesinde sürükleyici ve seyircinin kendini kaptırdığı bir yapıyla, film devam ediyor.” diyor.

Daha önce çektiği filmlerde “Sinema, gelenekten nasıl yararlanabilir?” sorularına cevap veren Zaim, bu filminde de bu soruya yeni cevaplar veriyor.

Türkiye sinemasında konusu mimari olan filmlerin azlığından yakınan yönetmen, Rüya filminin konusunun Türkiye’de daha önce işlenmediğini, özgün bir film olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu filmin, Türk sineması için ilk olduğunu söylemek mümkün. Geleneğimizde çok tartıştığımız, mimarinin nasıl olması, nereye uzanması ve nelere dayanması gerektiğiyle ilgili sorular çok fazla gündeme gelmiş değil, Türk sinemasında. Bu anlamda öncü bir film olacağını söylemek mümkün. Geleneğimiz ve kültürümüzle ilgili işler yapmak her zaman benim sevdiğim bir şey. Dolayısıyla hem bilgi hem de istek vardı bende. Karşıma Sancaklar Camisi’nin inşa süreciyle ilgili fırsat çıkınca, bu bilgi birikimi, oradaki potansiyelle buluşturarak, senaryo ortaya çıktı.”

Rüya filminin başrollerinde  Gizem Erdem, Ebru Helvacıoğlu, Dilşad Bozyiğit ve Gizem Akman bulunuyor. Kadroda bulunan diğer isimler ise Mehmet Ali Nuroğlu, Enis Arıkan, Osman Alkaş, Ayşe Lebriz, Murat Kılıç, Murat Karasu, İbrahim Selim ve Atılay Uluışık’tır.

Film çeşitli festivallerde gösterimini yaptıktan sonra beyazperdede seyircisiyle buluşacak.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.