Türkiye’den Ruken Tekeş, ilk kısa filmi Hevêrk (Çember) ile “Avrupa’nın En İyi Kısa Filmi Ödülü” için aday olarak seçildi.

Kısa metraj dalında binlerce Avrupa yapımı film arasından aday seçilen Hevêrk, Mayıs 2016’da Cannes’da başladığı yolculuğuna, Clermont – Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali, Montreal Film Festivali, Chicago Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali gibi dünyanın çok saygın festivallerinde gösterilerek ve önemli ödüller alarak devam ediyor.

Amerika ve Avrupa’da ilk ve ortaokullarda eğitim amaçlı da gösterilen film din, dil, ırk ayrımcılığını çocukların dünyasından anlatıyor.

1976 Diyarbakır doğumlu yazar, yönetmen Ruken Tekeş yapımı Hevêrk, 2017’de sular altında kalacağı öngörülen antik şehir Hasankeyf’de daha önce hiç kamera karşısına geçmemiş 39 yerel çocuk ile birlikte çekildi. Bölgede yaşanmış gerçek olaylardan esinlenerek yapılan film; din, dil ve ırk kavramlarını küçüklerin gözünden anlatıyor. Dünyanın her yerinde her an yaşanan ötekileştirmeyi Ezidi Kürd küçük bir kızın yaşadığı trajedi üzerinden aktaran filmin süresi 14 dakika ve diyalogları Kürtçe, Türkçe, Arapça olmak üzere üç dilde.

Avrupa’nın en önemli filmlerinin uzun, kısa ve belgesel kategorilerinde aday gösterildiği Avrupa Film Ödülleri’nde; Kare, Sevgisiz, Beden ve Ruh, BPM gibi yılın çok konuşulan filmlerinin yanı sıra yönetmenler ve oyuncular da yer alıyor.

30. Avrupa Film Ödülleri tüm kategorilerdeki adayların listesi için tıklayınız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.