34 yıl boyunca sinemaya hizmet etmiş olan Western filmlerinin unutulmaz aktörü George Randolph Scott (23 Ocak 1898 – 2 Mart 1987) 1928 yılında başladığı kariyerine 100 den fazla film sığdırmış bir isim.

Kariyerine başladığı 1928 yılından sadece 3 yıl sonra başrolleri kapan ünlü aktör aralarında toplumsal drama, suç dramaları, komediler, müzikaller de olan özellikle western filmlerinin vazgeçilmez ismi oldu.

Filmografisine az da olsa fantastik ve korku filmlerini de sığdırarak renk katan Scott, bir zamanlar Amerikan sinemasının en ünlü aktörlerinin geçmek zorunda oldukları bir yol olan Western’de bir kahraman imajı oluşturdu.

Henry Fonda, William Holden, Anthony Quinn, Richard Coogan, John Wayne, Glenn Ford, Jack Palance ve Gregory Peck gibi dönemin western sinemasının ünlü isimleri ile başrolleri paylaşan Scott 189cm boyu ile ince, uzun ve yakışıklı bir aktör olarak izleyicide heyecan uyandırmıştı.

Bir sinema aşığı olarak özellikle 1950’li yıllara kadar oynadığı filmlerde düşük ücretler almayı kabul eden Scott, oldukça iyi gişe yapan 1950 yılı sonrası filmler ile beraber ustalık döneminde rahat bir nefes almıştır.

Fil’m Hafızası, meraklıları için dönemin el emeği göz nuru çizimleri film afişleri ile birlikte bir seçki yaptı.

Supernatural(1933)

Supernatural(1933)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Yazar Hakkında

Okan Köroğlu

Malatyalı bir ailenin son çocuğu olarak Mersin’de doğdu. Uludağ Üniversitesi’nde okudu. Özel bir şirkette Grafik Tasarım Uzmanı olarak çalışıyor, özel eğitim kurumlarında Moda ve Bilgisayarlı Stilistlik ile Sosyal Medya’da Grafik Tasarım dersleri veriyor. 2003 -2007 yılları arasında çalıştığı bazı gazetelerde düzenlediği sinema sayfaları ile daldığı bu okyanusta yüzmeye devam ediyor. Şiirle, Tarihle ve Teknoloji ile besleniyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.