İngiltere’nin önemli festivallerinden olan Raindance Film Festivali’nin bu yıl ki tarihi 28 Ekim – 7 Kasım olarak belirlendi.

Koronavirüs nedeniyle birçok festivalin erteleme veya iptal haberini aldığımız şu günlerde, Raindance Film Festivali’nin festival tarihi açıklandı. İngiltere ve dünyadan bağımsız film ve film yapımcılarını yetiştirmeyi, desteklemeyi ve tanıtmayı amaçlayan Raindance’in kurucusu Elliot Grove, “Raindance ne olursa olsun 28 Ekim’de Londra’ya geri dönüyor” diye tarihi duyurdu. Geçtiğimiz yıl eylül ayında gerçekleşen festival, bu yıl 28 Ekim – 7 Kasım tarihleri arasında yapılacak.

Bu yıl festivalin yarışma bölümünde filmler En İyi Uluslararası Film, En İyi İngiliz Filmi ve ilk filmler için Discovery ödülü de dahil olmak üzere sekiz dalda yarışacak. Ayrıca, En İyi Kısa Filmler ve Raindance Ikon Ödülü de bu yıl sahibini bulacak. Yarışmaya dahil olmayan bölümler de Queer, XR, müzik belgeselleri ile gösterileri için Sonic, çevresel filmler için Dirty World, Edgy filmleri, İngiliz yapımı filmler için Homegrown, Politico, kadın yönetmenlerin yer aldığı Female Gaze ve Viva Voce: Kadın Hikayeleri gibi temalı filmler de gösterilecek.

28. kez gerçekleşecek festival bu yıl ilk kez Londra merkezli PR ajansı Premier ile ortaklaşa çalışacak. Grove, “Bağımsız film yapımcılarının sesini, İngiltere’nin önde gelen film tanıtım ajansı Premier’den daha iyi kim yükseltebilir! Bağımsız yapımlar her zaman işimizin önceliği oldu. Bu yüzden bunu destekleyen ve bazılarına bir platform veren bir kurumla işbirliği yapmaktan çok memnunuz” diyerek yeni iş ortaklarından övgüyle bahsetti.

Oscar ve Bafta gibi önemli ödül törenleriyle eşdeğer olan ve geçtiğimiz yıl 16.000 kişiye ev sahipliği yapan Raindance’de daha önce Pulp Fiction, MementoGhost World, Love Exposure ve The Blair Witch Project gibi önemli filmlerin İngiltere galaları gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl Alexandra Kotcheff ve Hannah Leder’ın yönettiği The Planters’ın En İyi Film ödülünü aldığı festivalin son teslim tarihi ise 6 Temmuz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.