Quiz Show (1994)

Televizyonda izledikleriniz ne kadar gerçek, ne kadar manipüle edilmiş bilmek ister misiniz? Yoksa izlemeye devam mı etmek tercihiniz olur? Televizyon programlarının arka yüzünü görmek isteyenler için menüdeki güzel bir film olarak duruyor Quiz Show.

Televizyonun yeni yeni popüler olup insanların hayatına dâhil olduğu 1950’li yıllarda ABD’de Twenty-One adındaki bir yarışma programı ülkeyi kasıp kavurmakta, yapımcısına ve sponsoruna muazzam paralar kazandırmaktadır. Programda uzun haftalar birinciliği kimseye kaptırmayan toplumun dezavantajlı kesiminde Yahudi Herbie’nin yerine yapımcıların varlıklı bir aileden gelen Charles Van Doren’i seçmeleri ve onu kollamaya başlamalarıyla hikâyenin seyri değişir. Üstelik idealist genç bir avukat da yarışmada birtakım tuhaflıklar olduğunu sezmeye başlamıştır.

John Turturro ve Ralph Fiennes gibi iki usta aktörün başrollerini üstlendiği Quiz Show, televizyonun sahiciliği üzerine gerçek hayattan aktarılan öyküsüyle eşine az rastlanır bir yapım. Öyle ya, bu dünyada tek gerçek reytingdir, gerisi de yalandır.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Robert Redford
Oyuncular: Ralph Fiennes, John Turturro, Rob Morrow

Yazar Hakkında

Can Bediroğlu

Ekim 94’te Gaziantep’te doğdu. YTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden manasız bir zamanda mezun oldu. Geleceği üzerine bazı plan, programlar yaparken Fil’m Hafızası’nda da ufak tefek şeyler karalamaya başladı. Huzurlu ve sakin bir hayatın peşinde. Oyunu iki yönlü oynayabilen orta saha oyuncuları, film-noir ve İngiliz mizahı özel ilgi alanları arasında.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.