Quiz Show (1994)

Televizyonda izledikleriniz ne kadar gerçek, ne kadar manipüle edilmiş bilmek ister misiniz? Yoksa izlemeye devam mı etmek tercihiniz olur? Televizyon programlarının arka yüzünü görmek isteyenler için menüdeki güzel bir film olarak duruyor Quiz Show.

Televizyonun yeni yeni popüler olup insanların hayatına dâhil olduğu 1950’li yıllarda ABD’de Twenty-One adındaki bir yarışma programı ülkeyi kasıp kavurmakta, yapımcısına ve sponsoruna muazzam paralar kazandırmaktadır. Programda uzun haftalar birinciliği kimseye kaptırmayan toplumun dezavantajlı kesiminde Yahudi Herbie’nin yerine yapımcıların varlıklı bir aileden gelen Charles Van Doren’i seçmeleri ve onu kollamaya başlamalarıyla hikâyenin seyri değişir. Üstelik idealist genç bir avukat da yarışmada birtakım tuhaflıklar olduğunu sezmeye başlamıştır.

John Turturro ve Ralph Fiennes gibi iki usta aktörün başrollerini üstlendiği Quiz Show, televizyonun sahiciliği üzerine gerçek hayattan aktarılan öyküsüyle eşine az rastlanır bir yapım. Öyle ya, bu dünyada tek gerçek reytingdir, gerisi de yalandır.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Robert Redford
Oyuncular: Ralph Fiennes, John Turturro, Rob Morrow

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.