Pera Film, Pera Müzesi’nde devam eden Mürekkepten sergisi kapsamında Çin sinemasından önemli yapımları perdeye taşıyor. Çin Sineması Zamanı programı ile 2018 South by Southwest Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü alan Halkın Arzu Cumhuriyeti, Locarno Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü alan Yusufçuk Gözleri ve bu yıl Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan Ay’a Havlayan Köpek, Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşuyor.

Pera Film, sinemaseverleri Çin sinemasında bir yolculuğa davet ediyor. Çin Sineması Zamanı başlığı taşıyan program, Çin sinemasının son dönem örnekleri ile Çin hakkında yapılan filmleri bir araya getiriyor. Pera Müzesi’nde devam eden Mürekkepten sergisinin izlerini sürdüğü coğrafyaya içeriden bir bakış niteliği taşıyan program, işitsel, arşivsel ve kişisel alanlara eğilen beş yapımı sinemaseverlerle buluşturuyor. Programda, Çin güncel sinemasının önemli yönetmenlerinden Jia Zhang Ke’nin Dağlar Uzaklaştığında; Wang Bing’in Acı Para; Yi Cui’nin Gölgelerin; Hao Wu’nun Halkın Arzu Cumhuriyeti ve Xiang Zi’nin  Ay’a Havlayan Köpek’i gösteriliyor. Film programı kapsamında ayrıca Mürekkepten sergisi sanatçılarından Xu Bing’in  çağdaş Çin’i yorumladığı Yusufçuk Gözleri izlenime sunuluyor.

Ödüllü yapımlar ilk kez Türkiye’de!

Çin Sineması Zamanı film programı kapsamında gösterime giren ilk film Dağlar Uzaklaştığında, yönetmen Zhang-Ke Jia’nın bir ailenin 26 yıllık hikayesinden yola çıkarak, Çin’in hızlı modernleşme sürecine bakışını yansıtıyor. Yönetmen Wang Bing’in Çin’in doğusunda, hızlı gelişen sanayi şehri Huzhou’da geçen filmi Acı Para, buraya göç etmiş işçilerin günlük yaşamlarından kesitler sunuyor. Gölgelerin, gölge oyunu sanatının köylerdeki minik doğaçlama tiyatrolarda hala canlı tutulduğu Çin’in kuzeybatısında, gezici bir tiyatro kumpanyasının öyküsüne odaklanıyor.

Pera Müzesi’nde devam eden Mürekkepten  sergisinde Arka Plan Hikayesi: Yaz Dağları başlıklı yerleştirme ile yer alan sanatçı ve yönetmen Xu Bing, Çin Sineması Zamanı programına Yusufçuk Gözleri ile dahil oluyor. Locarno Film Festivali’nden FIPRESCI ödülü yanısıra özel mansiyon ödülleri sahibi bu filmde Xu Bing, medya kültürünü ele alırken, çağdaş Çin’e yeni bir bakış getiriyor.  Yönetmenliğini Hao Wu’nun yaptığı Halkın Arzu Cumhuriyeti, şöhret ve servet arayışı ekseninde, insanların internet ortamındaki ilişkileri üzerine gerçek hayattan bir kesit sunuyor. 2018 South by Southwest Film Festivali’nde belgesel kategorisinden Büyük Jüri Ödülü’nü alan film, “sanal ilişkiler gerçek hayattaki insan bağlantılarının yerini alabilir mi?” sorusuna yanıt arıyor. Bu yıl Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan yönetmen Xiang Zi imzalı Ay’a Havlayan Köpek ise, bastırılmış arzuları, evliliğin toplumsal önemini ve Çin’deki varlıklı bir aile evinin içerisindeki soğukluğu ekrana taşıyor.

Programın Fragmanı

19 Nisan’da başlayan Pera Film’in Çin Sineması Zamanı film programı, 25 Mayıs’a kadar izlenebilir. Biletler Biletix’den temin edilebilir. 

Gösterim Programı

Çin Sineması Zamanı – 19 Nisan – 25 Mayıs 2019

19 Nisan Cuma

19.00 Halkın Arzu Cumhuriyeti (95’)

People’s Republic of Desire

21.00 Ay’a Havlayan Köpek (107’)

A Dog Barking at the Moon

21 Nisan Pazar

16.00 Acı Para (152’)

Bitter Money

3 Mayıs Cuma

21.00 Halkın Arzu Cumhuriyeti (95’)

People’s Republic of Desire

4 Mayıs Cumartesi

16.00 Dağlar Uzaklaştığında (126’)

Mountains May Depart

5 Mayıs Pazar

15.00 Gölgelerin (80’)

Of Shadows

7 Mayıs Salı

19.00 Yusufçuk Gözleri (81’)

Dragonfly Eyes

9 Mayıs Perşembe

19.00 Acı Para (152’)

Bitter Money

12 Mayıs Pazar

16.00 Gölgelerin (80’)

Of Shadows

16 Mayıs Perşembe

19.00 Ay’a Havlayan Köpek (107’)

A Dog Barking at the Moon

17 Mayıs Cuma

19.00 Yusufçuk Gözleri (81’)

Dragonfly Eyes

25 Mayıs Cumartesi

16.00 Dağlar Uzaklaştığında (126’)

Mountains May Depart

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.