Pera Film, 29 Ocak-27 Şubat 2016 arası Çehov’un tanınmış yapıtlarının film uyarlamalarından oluşan “Gökyüzü Işıldıyor: Çehov’a Övgü” adlı programına yer veriyor. Programda Çehov’un yapıtları ağırlıklı olarak Sovyet ve Rus yönetmenlerin merceğinden sunuluyor.

maxresdefault

Altıncı Koğuş (Palata N°6, 2009)

Rus yazar Anton Çehov‘un eserlerinden uyarlanan 7 film Pera Film‘in düzenlediği “Gökyüzü Işıldıyor: Çehov’a Övgü” programı kapsamında gösteriliyor. 27 Şubat’a kadar Pera Müzesi‘nde devam edecek gösterimlerde, Rusya’nın çağdaş yönetmenlerinden Karen Şaknazarov, Andrei Konçalovski, Nikita Mikalkov filmlerinin yanı sıra Nuri Bilge Ceylan‘ın Çehov hikâyelerinden esinlendiği Kış Uykusu(2014) ile Louis Malle‘in hayata veda etmeden önceki son filmi 42. Sokakta Vanya(Dyadya Vanya, 1971) da bulunuyor.

Gökyüzü Işıldıyor: Çehov’a Övgü programında Rusya’nın en iyi çağdaş yönetmenlerinden Karen Şaknazarov’un Altıncı Koğuş’u(Palata N°6, 2009) da yer alıyor; bir Çehov öyküsünün kışkırtıcı bir şekilde yeniden ele alındığı film, 2009 yılında Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film dalında Rusya’nın resmi adayı olmuştu. Programdaki diğer filmler arasında Andrei Konçalovski’nin Vanya Dayı versiyonu, kardeşi Nikita Mikalkov’un az bilinen bir Çehov oyunu olan Platonov’dan yola çıkarak yönettiği Otomatik Piyano için Bitmemiş Parça(Neokonchennaya Pyesa Dlya Mekhanicheskogo Pianino, 1977) adlı filmi de sayılabilir. Tatiana Repina’nın serbest bir uyarlaması olan Çehov’un Motifleri, Kira Muratova’nın en yenilikçi çalışmalarından biri olarak biliniyor.

Ayrıntılı bilgi ve bilet almak için tıklayın.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.