Haberler

Pelin Esmer’in Yeni Filmi Kraliçe Lear Dünya Prömiyerinde Büyük Beğeni Topladı

Pelin Esmer’in yeni filmi Kraliçe Lear, dünya prömiyerini yaptığı 25. Saraybosna Film Festivali’nde büyük beğeni topladı.

2017 yılında yönetmenliğini üstlendiği son filmi İşe Yarar Bir Şey ile adından söz ettiren Pelin Esmer, yeni filminin dünya prömiyerini ise, 25. Saraybosna Film Festivali’nin Uluslararası Belgesel Film Yarışması’nda gerçekleştirdi. Gösterim, Arslanköylü tiyatrocu kadınların katılımıyla gerçekleşti ve ardından Pelin Esmer, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Filmin konusu ise şu şekilde: Toroslar’da bir avuç köylü kadın, 2000’li yılların başında bir araya gelerek bir tiyatro topluluğu kurmaya karar verirler. Mersin’de ”Arslanköy Tiyatro Ekibi” adını verdikleri topluluk sayesinde hayatları değişen kadınlar, yaşamlarını sahneye taşımaya başlarlar. Ardından bunu kendilerine farklı bir amaç edinen kadınlar, Shakespeare’in Kral Lear oyununu ücra dağ köylerinde sahnelemeyi planlar. Kral Lear’ın zamanla Kraliçe Lear’a dönüştüğünü gözler önüne serecek olan belgeselin kadınlarını daha önce yine Pelin Esmer‘in ”Oyun” isimli bir başka belgeseli ile tanımıştık.

Kraliçe Lear Türkiye’de 15 Kasım 2019’da vizyona girecek.

 

 

 

 

 

 

Gaye Kiper
1996 yılının Mayıs ayında İstanbul’da doğdu. Mütercim-Tercüman olmanın yanı sıra hayatının her döneminde olduğu gibi yine sanatla ilgileniyor. Uzun süre Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde tiyatro eğitimi aldı ve her daim kendisini farklı mutluluklara yönelten sinema ve tiyatro dünyasını çok sevdi. Şimdilerde ise, bu dünyasına bir de seyahati kattı ve gezip görme merakından kendisini alamıyor. Gelecekte bir gün bu sanat dünyasının bir parçası olabilmeyi umuyor.

Yorum yaz