Türkiye Sineması’nda dikkat çekici işlere imza atan Pelin Esmer‘in son filmi Kraliçe Lear‘dan tanıtım fragmanı ve afiş yayınlandı.

2012 yılında çektiği  Gözetleme Kulesi ile dikkatleri üzerine çektikten sonra İşe Yarar Bir Şey ile 2017’nin iyi yerli filmlerinden birine imza atan Pelin Esmer, bu yıl yeni belgeseli Kraliçe Lear ile izleyicilerin karşısına çıkacak. Dünya prömiyerini  16-23 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 25. Saraybosna Film Festivali‘nin Uluslararası Belgesel Film Yarışması’nda yapacak olan filmden  sinemaseverlerin merakını cezbedici ilk tanıtım fragmanı ve afiş yayınlandı.

20 Ağustos’ta Saraybosna’da gösterimini yapacak olan belgeselde; Pelin Esmer,  Mersin Arslanköylü tiyatrocu kadınlarla birlikte yollara düşerek onların Toroslardaki köylere yaptıkları otuz günlük turnenin hikayesini izleyiciye anlatıyor. Turne sürecinde sinemaseverler Esmer’in kamerasından Shakespeare’in Kral Lear oyunun nasıl Kraliçe Lear’a dönüştüğünü görüyorlar.

Kraliçe Lear’in Vizyon Tarihi 15 Kasım

İlk gösterimini festivalde yapacak olan belgeselin gösterimine film ekibinin yanı sıra Arslanköylü tiyatrocu kadınlar da katılacak. Türkiye’de sonbaharda izleyiciyle buluşacak olan filmin açıklanan vizyon tarihi 15 Kasım 2019.

Filmin fragmanını ve sinopsisini aşağıdan görebilirsiniz. 

2000’li yılların başında Toroslar’da bir avuç köylü kadın bir tiyatro topluluğu kurmuş, biz de bu topluluğun kurulma serüvenini, kadınların hayatlarını sahneye taşımalarını ve tiyatronun onları nasıl değiştirdiğini Pelin Esmer’in Oyun belgeselinde izlemiştik. Bu kez aynı tiyatrocu kadınlar, Shakespeare’in Kral Lear oyununu suyun bile zor ulaştığı ücra dağ köylerinde sahnelemek üzere yollara düşüyor. Uçurumlarla dolu yollarda toz toprak içinde ilerlerken, kadınların dünyasıyla Kral Lear’in dünyası iç içe geçiyor; “iyi ve kötü”, “genç ve yaşlı”, “zengin ve fakir”, “dürüst ve sahtekâr” oyunun içinden çıkıp gerçeğe karışıyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.