Koronavirüs’ün bütün dünyadaki insanları evlerinde kalmaya zorlarken pek çok kişi arşivlerini izleyiciler için açıyorlar. Dünyada IDFA’nın belgesellerini gösterime açması, SWSX’in ödül kazanan kısa filmlerini yayınlaması; Türkiye’den ise Documentarist, İşçi Filmleri Festivali, Kuirfest ve Filmmor’un bu durum için bir seçki hazırlaması geçen günlerde takip ettiğimiz gelişmelerdi bir haberde Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski’den geldi. Yönetmen belgesellerini online olarak gösterime açtı.  Ida ve Cold War ile pek çok ödül kazanan Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski’nin Dostoevsky’s Travels ve From Moscow to Pietushk gibi belgesellerine Vimeo üzerinden ulaşılabiliyor. 

 

Yönetmenlik kariyerine Britanya televizyonları için çektiği belgesellerle başlayan Paweł Pawlikowski, uluslararası arenada ismini çektiği ikinci uzun metraj kurmaca filmi Last Resort ile duyurdu, BAFTA başta olmak üzere birçok  önemli ödüle layık görüldü. Yönetmenin 2013 yapımı filmi Ida ise Akademi Ödülleri‘nde Yabancı Dilde En İyi Film ödülünü kazandı. Sonrasında 2019 yılında çektiği Cold War ile Akademi Ödülleri‘nde En İyi Yabancı Dilde Film ve En İyi Yönetmen kategorilerinde yarışan ve Cannes Film Fesivali‘nde En İyi Yönetmen ödülünü alan Pawel Pawlikowski, Koronavirüs’ün bütün dünyadaki kültür sanat, sinema etkinliklerini negatif yönde etkilediği bu günlerde belgesellerini online gösterime açtı. Yönetmenin filmlerine Vimeo hesabı üzerinden erişilebiliyor. From Moscow to PietushkiDostoevsky’s Travels,  Serbian Epics, Tripping With Zhirinovsky yayında olan belgeseller. 

From Moscow to Pietushki – Paweł Pawlikowski, 1990

Ünlü yazar Venedict Yerofeev’in şiiri Moscow-Petushki’den üzerinden bir yolculuk. Belgeselde yönetmenin gözüyle yazar Yerofeev’in espirili, trajik ve sarhoş dünyasıyla birlikte Sovyet gerçekliğini, yaşamını ve çevresini görüyoruz.

Dostoevsky’s Travels – 1991

Çok ödüllü belgeselde, St Petersburg’lu tramvay şoförü ve Fyodor Dostoevsky’nin tek yaşayan torununun Berlin Duvarı yıkılırken Batı Avrupa’ya yaptıkları ziyareti izliyoruz.

Serbian Epics – Pawel Pawlikowski, 1992

Yönetmen Pawel Pawlikowsky Saraybosna kuşatması sırasında bu belgeselde kamerasıyla gücün merkezine erişiyor. Film, yorumdan çok görüntülerin gücünü kullanıyor ve izleyicisine antropolojik bir bakış açısı sunuyor. Pawlikowsky’nin yarattığı bu merkezden Radovan Karadžić’yi tanıyoruz.

Tripping With Zhirinovsky – Pawel Pawlikowski, 1993

Yönetmenin belgeselde çizdiği Vladimir Zhirinovsky’nin portresini BBC belgeselleri tarzında izliyoruz.


 
Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.