DramaSinema Odaları

Paterson (2016)

Şairane üslubuna aşina olduğumuz Jim Jarmusch’un 2016 yapımlı filmi Paterson, sade ve durağan yapısıyla günlük hayatın mütevazi rutinini konu alır. Paterson, her sabah aynı saatte uyanıp işe giden, otobüs şoförlüğünden ona kalan vakitlerde basit kurgulu ama etkileyici şiirler yazan, düzenden ve bireysellikten beslenen sakin mizaçlı bir adamdır. Eşi Laura ise aksine, her gününü yaratıcı bir hobiyle farklılaştıran, hayalperest, dinamik, renk dolu bir kadın olarak karşımıza çıkar. İkili izleyiciye hayatlarından bir kesit sunarken zıt karakterlerinin yarattığı ortak ve ayrı paydalarla, hem hayatın hem de ilişkilerin işleyişine ışık tutarlar.

Adam Driver ve Golshifteh Farahani’nin başrollerini paylaştığı Paterson, Cannes Film Festivali’nden “Palm Dog Ödülü”, Toronto Film Festivali’nden de “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüyle dönmüştür.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Jim Jarmusch
Oyuncular: Adam Driver, Golshifteh Farahani
Yağmur Baki
1994, Ocak ayında doğdu. Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Basılı yayınlarda ve yayınevinde editörlük ve içerik yazarlığı yaptıktan sonra şimdilerde dijitali deneyimliyor. Edebiyatta ve sinemada psikanalize ilgi duyuyor.

Yorum yaz