Haberler

Özgürlük Dansı’na Az Kaldı!

jimms

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Adayı, usta yönetmen Ken Loach’ın son filmi Özgürlük Dansı, 12 Aralık’tan itibaren ülkemizde sinemalarda gösterime giriyor.

Usta yönetmenin belki de son filmi olabileceğini açıkladığı bu muhteşem filmde, Jimmy Gralton’un gerçek yaşam hikâyesinden esinlenerek adalet ve özgürlük için sanata sarılan bir aktivistin toplumun bakış açısını değiştirme mücadelesi anlatılıyor. Ülkemizde ilk olarak Filmekimi kapsamında izleyiciyle buluşan filmin oyuncu kadrosunda Barry Ward, Simone Kirby, Andrew Scott, Jim Norton, Francis Magee, Karl Geary ve Denise Gough gibi isimler yer alıyor.

Jimmy Gralton 10 yıl sonra, büyük bir ekonomik kriz yaşayan Amerika’dan annesine bakmak üzere memleketi İrlanda’ya geri döner. İrlanda iç savaştan çıkmış ve yeni hükümet çiftçilere, işçilere ve genç insanlara umut olmuştur. Jimmy, insanların tekrar eski günlerdeki gibi özgürce dans etmeleri, müzik, sanat ve edebiyatla iç içe yaşamaları için geçmişte olduğu gibi halk salonunu tekrar kurmaya karar verir. Ancak Katolik Kilisesi ve “ileri gelenler” Jimmy’nin salonu tekrar açmasını istemezler. Çünkü bu onların egemenliklerini sürdürmeleri için bir tehdittir.

Özgürlük Dansı, 12 aralık 2014’te sinemalarda!

Fragman için;

 

Gonca Gengonul
Gonca 1985 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü'nden 2008'de mezun oldu ve bankacılıkla başlayan kariyerine şimdilerde telekomünikasyon sektöründe Risk Yöneticisi olarak devam ediyor. Seyahat etmeyi ve spor yapmayı hayatının olmazsa olmazı sayar. Kitaplar ve sinema, çok sevdiği yeni insanlar tanıma arzusunu besler. Ve artık bütün bunların yanında bir sosyal medya filidir.

Yorum yaz