Özel DosyaSinema Yazıları

Var mı Bilet, Yıldızların Altında?

 

 

Bu yıl festivallerden ödülsüz dönmeyeceğine inandığım Bitmiş Aşklar Müzesi (2017) adlı kısa filmin yönetmeni Murathan Özbek ile birlikte senaryosunu yazan, aynı zamanda yardımcı yönetmenliğini üstlenen arkadaşım Can Deniz Atıcı’nın açık havada izlediği ilk filmi merak ettim ve sordum:

E.U Açık havada izlediğin ilk film hangisiydi?

C.D.A Açık havada izlediğim ilk film, 2010 yılında Milano Film Festivali kapsamında haftanın bazı akşamları şehrin en büyük parkı olan Parco Sempione’deki alanda kurulan perdede gösterilen Jim Jarmusch’un Ghost Dog: The Way of the Samurai (1999) adlı filmiydi.

E.U Filmi açık havada izlemek sana ne hissettirdi?

C.D.A Benim için filmi daha önce seyrettiğim çoğu filmden başka yere koyan şey, açık havada olması nedeniyle filmin atmosferinin seyirciye çok daha güçlü geçebilmesiydi. Bunda filmin birçok sahnesinin, sokaklarda ve kiralık katil olan ana karakterin güvencinlerini beslediği evinin damında geçmesinin büyük payı vardı. Bu yüzden açık havada seyretmek, filmin temasına ayrı bir boyut katarak, beni içine daha da çok almasını sağladı.

E.U Filmi açık havada izlemekle sinema salonunda izlemek arasında nasıl bir fark var sence?

C.D.A Tabii ki filmleri karanlık ve kapalı bir ortamda, sadece filmin kendi sesiyle izlemeyi tercih ederim. Fakat filmin teması açık havanın ortamıyla bütünlük sağlarsa o zaman izleyiciyi ne yanında sigara içenler, ne uzaktan geçen arabalar ne de yüksek sesle konuşan insanlar bu atmosferin dışına çıkarabilir. Hatta yeri geldiğinde bu dış ses ve görüntüler, filmin yeni katmanları haline dönüşüp seyirciye bambaşka bir deneyim yaşatabilir. Nitekim benim için de böyle oldu. Bu filmle birlikte açık hava sinemaları ile ilgili tüm önyargılarım yıkıldı ve açık havada film izlemek unutamadığım bir deneyime dönüştü.

Can Deniz’e açık havada izlediği ilk film ile ilgili yaşadığı deneyimi bana anlattığı için çok teşekkür ederim. Arkadaşımın ilk filmi olan Bitmiş Aşklar Müzesi’nin yolu açık, festivallerde kılıcı keskin olsun!

Ghost Dog: The Way of the Samurai (1999)

Senaryosu ve yönetmenliği Jim Jarmusch’a ait Amerikan yapımı bir suç ve aksiyon filmidir. Ghost Dog lakaplı bir mafya üyesi, Hagakure isimli bir kitabı kendine düstur edinmiş ve kendini samuray gibi eğitmiştir. Yıllar önce hayatını kurtaran gangstere duyduğu minnet nedeni ile ise onun her dediğini yapabilecek bir silah haline gelmiştir. Filmin başrollerinde Forest Whitaker, John Tormey, Cliff Gorman ve Victor Argo var. İyi seyirler…

Ezgi Ulukoca

Yorum yaz