18

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 34. İstanbul Film Festivali, 4-19 Nisan 2015 tarihleri arasında on birinci kez Akbank sponsorluğunda gerçekleştirilecek. 87. Oscar Ödülleri’nde En İyi Belgesel Oscar’ını kazanan Citizenfour, İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek.

Dün akşam gerçekleştirilen 87. Oscar Ödülleri’nde En İyi Uzun Metraj Belgesel ödülüne layık görülen Citizenfour belgeseli, 34. İstanbul Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşacak. Yönetmen ve gazeteci Laura Poitras ve gazeteci Glenn Greenwald’un eski CIA çalışanı Edward Snowden ile Hong Kong’ta geçen buluşmalarını aktaran Citizenfour, NTV Belgesel Kuşağı Bölümü’nde gösterilecek.

Laura Poitras 2013 yılının Ocak ayında “Citizenfour” takma adını kullanan Amerikalı bilgisayar uzmanı, eski CIA ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı olan ve gizli NSA belgelerini sızdıran Edward Snowden’den ABD hükümetinin yasadışı faaliyetleriyle ilgili şifreli e-postalar alıyor. Bunun üzerine Laura Poitras gazeteci Glenn Greenwald ile birlikte Edward Snowden’la buluşmak üzere Hong Kong’a seyahat ediyor. Citizenfour, Edward Snowden’ın söz konusu gizli belgeleri ve bilgileri aktarırken çekilen görüntülerden oluşuyor. Belgeselden ziyade bir gerilim gibi ilerleyen Citizenfour, Oscar’dan önce de Bağımsız Ruh Ödülleri, BAFTA, Uluslararası Belgesel Derneği gibi birçok sinema etkinliğinden de ödüller kazandı.

Wim Wenders’e üçüncü Oscar adaylığını getiren Salt of the Earth / Toprağın Tuzu belgeseli de İstanbul Film Festivali kapsamında izlenebilecek. Toprağın Tuzu, Güney Amerika’daki madenlerden Afrika savanlarına el değmemiş bölgelere yaptığı seyahatlerde, savaşlar, açlık ve göçler gibi toplumsal dramları objektifine aktaran Brezilyalı fotoğrafçı Sebastiaõ Salgado’nun kırk yıllık hikâyesini anlatıyor. Sebastiaõ Salgado’ya bu kez kendisi de fotoğrafçı olan yönetmen Wim Wenders’le birlikte oğlu Juliano Ribeiro Salgado eşlik ediyor. Prömiyerini Cannes’da yapan belgesel Ekümenik Jüri Mansiyonu ile Belirli Bir Bakış bölümünde de Jüri Özel Ödülleri’ni de kazandı.

34. İstanbul Film Festivali programının tamamı Mart ayında yapılacak basın toplantısıyla açıklanacak.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.