Haberler

Oscar Yeniden “SoWhite”!

Bu yılki Oscar adaylıkları arasında geçtiğimiz yıldaki gibi hiçbir siyahi oyuncunun aday gösterilmemesi ünlü isimler tarafından tepkiyle karşılandı.

straight_outta_compton

Oscar adaylıklarının açıklanmasından sonra sosyal medyada “OscarsSoWhite” etiketi trend olmuştu. Bunun sebebi ise Akademi’nin iki yıldır büyük ödüllerde beyaz olmayan tek bir kişiyi bile Oscar’a aday göstermemesi.

Hollywood’un ırkçı davrandığı yönündeki tartışmalar devam ederken Matrix Reloaded filminin yıldızı ve aktör Will Smith’in eşi Jada Pinkett Smith ve ABD’li yönetmen Spike Lee gelecek ay düzenlenecek olan Oscar ödül törenini boykot edip törene katılmayacağını duyurdu. Spike Lee Instagram hesabından paylaştığı mesajında iki yıl üst üste 40 beyaz aktörün aday gösterilmesini “bir başka bembeyaz oylama” şeklinde eleştirerek ödül törenini desteklemeyeceğini belirtti ve Oscar törenini boykot etmeye çağırdı.

Geçtiğimiz yıl Selma filminin aday gösterilmeyişi ve birçok performansın pas geçilmesinin ardından bu yıl da Will Smith (Concussion), Michael B. Jordan (Creed), Samuel L. Jackson (The Hateful Eight) isimleri ve En İyi Film kategorisinde hip-hop grubu N.W.A’nın yükselişini anlatan Straight Outta Compton filmi Oscar adayları arasında yer almıyor.

Bu yıl 88.si düzenlenecek olan Oscar töreninin sunucusu olan ünlü komedyen Chris Rock da Black Entertainment Television’ın farklı etnik kökenlerden müzisyen, sinemacı ve sporcuları onurlandırdığı ödüllere gönderme yaparak bu senenin Oscar’ını “Beyazların BET Ödülleri” olarak tanımladı.

Erdem Cerrah
1992 Ağustos’unda Eskişehir’de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu. Akşam yatmak, sabah da kalkmak bilmeyen bir insan. Çocukluğundan beri tam bir basketbolsever. Filmler ise vazgeçilmezi. Fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladığı şu sıralarda izlenmesi gereken filmler, okunması gereken kitaplar ve dinlenmesi gereken müzikler arasında sıkışıp kalmışlık hissini tatmakta.

Yorum yaz