Ömer Faruk Sorak imzalı Dumlupınar Faciası Filmi hazırlıkları başladı.

SınavG.O.R.A.Yahşi Batı, Dünyanın En Güzel Kokusu,Kaçma Birader ve Aşk Tesadüfleri Sever gibi filmleriyle kitlelerin beğenisini yakalayan başarılı yönetmen Ömer Faruk Sorak‘tan Dumlupınar Faciası‘nı konu alan ”Dumlupınar Sonsuza Kadar” ismiyle yeni bir film daha geliyor. Senaryosunu Seda Demirtaş‘ın kaleme aldığı filmin yapımcılığını ise, Los Angeles Türk Filmleri Festivali‘nin kurucusu ve SAN Medya‘nın sahibi Necmettin Sancak üstleniyor. Henüz hazırlık aşamasındaki ”Dumlupınar Sonsuza Kadar”ın çekimlerinin Çanakkale, Antalya ve Gölcük’te gerçekleştirilmesi planlanıyor. 

Dumlupınar Faciası, 1953 yılında gerçekleşen tarihin en acı olaylarından biridir. Çanakkale açıklarında meydana gelen olayda 81 kişi hayatını kaybetti. 81 kişiden yalnızca 22 denizcinin torpido dairesine sığınabildiği denizaltındaki denizciler, tüm kurtarma çalışmalarına rağmen kurtarılamadı. Yalnızca 5 kişinin sağ kalabildiği denizaltı faciası Çanakkale Boğazı’nda gerçekleşti. Mezarlık haline gelen denizaltının Gölcük’teki üssüne dönmek üzere denizin üstünde seyretmekte olduğu biliniyordu. Dönüş yolu sırasında denizaltı, İsveç bandıralı bir şileple çarpışmıştı. Torpido dairesine sığınan denizcilerle iletişime geçilmiş ve Kurtaran isimli bir operasyon başlatılmıştı. Ancak yardım teçhizatları yetersiz gelmedi. Tam 11 dalış gerçekleştirilmesine rağmen, denizaltının bulunduğu kısma hiçbir zaman ulaşılamadı.

Tarihin en acı olaylarından birini konu alan dram türündeki filmin çekimlerinin Hollywood standartlarında çekilmesi ve Oscar ödüllü ortak yapımcıların da filme dahil edilmesi yine konuşulanlar arasında yer alıyor. Hazırlık aşamasındaki filmin vizyon tarihi henüz bilinmiyor. 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.