Bir Zamanlar Anadolu’da, Kış Uykusu ve Ahlat Ağacı gibi önemli yapımlara imza atan yönetmen Nuri Bilge Ceylan, Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin bu seneki jüri başkanlığını gerçekleştirecek.

Dünyanın en büyük göç temalı filmlerine ev sahipliği yapan Uluslararası Göç Filmleri Festivali, bu sene korona virüsü pandemisi sebebiyle çevrim içi ortamda düzenlenme kararı almıştı. Pandemiden önce Gaziantep’te 18-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan festival, sonrasında salgının baş göstermesinden ötürü 14- 21 Haziran tarihlerinde düzenleneceğini açıklamıştı.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenecek olan festivalin; 7 jüri üyesinin bulunduğu Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde jüri başkanlığını ise Nuri Bilge Ceylan üstlenecek. Uzak, Üç Maymun gibi Türk sinemasının önemli filmlerine imza atan Ceylan; daha önce Kış Uykusu filmiyle de Cannes Film Festivali’nde Türkiye’ye ikinci kez Altın Palmiye Ödülü getirmişti.

Festival, 50’den Fazla Filme Ev Sahipliği Yapacak

50’den fazla sayıda filmin gösterileceği festivalde ulusal ve uluslararası arenada sinema alanında yetkin olan yönetmenler jüri üyeliği yapacak. Öte yandan konserlerin, panellerin ve masterclass etkinliklerinin de yer alacağı festivalde, göçle ilgili ya da tarihi yerlerle ilgili mekanlar VR gözlüklerle gezilecek şekilde bir sergi konsepti de oluşturulacak.

Pek çok önemli filmin katılımıyla düzenlenecek olan Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nde şu kategoriler yer alıyor: Uluslararası Uzun Metraj, Uluslararası Kısa Metraj, İlham Verici Senaryo, Aynı Gemi (Same Boat/ kısa metraj filmler için) Kategorisi. Ulusal ve uluslararası alanda son 5 yılda ödül alan ve önemli festivallerde gösterilen filmlerin yarışacağı festivalin sonunda “En İyi Kısa Metraj Film” ve “İlham Verici Senaryo” kategorilerinde birinci seçilen yapıma 5 bin avro verilecek. Ayrıca “En İyi Uzun Metraj Film” için ise 15 bin avroluk para ödülü takdim edilecek.

Festivalle ilgili gelişmeleri Fil’m Hafızası sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.