“Koza”, “İklimler”, “Üç Maymun” ve “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmleriyle Cannes’da Altın Palmiye adaylığı bulunan ve 2014 yılında “Kış Uykusu” filmiyle de bu ödülü kazanmayı başaran Nuri Bilge Ceylan, bu yıl da yeni filmi “Ahlat Ağacı” ile Altın Palmiye için yarışacak.

Bu yıl 71. si 8-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde, geçtiğimiz günlerde yarışacak filmler ve film seçkisi açıklanmıştı. Bu seçkileri açıklayan, festival başkanı Thierry Frémaux‘nun da açıklama sırasında söylediği gibi festival programına yeni filmler eklendi. Ve eklenen bu yapımlar arasında ise, 2014 yapımı son filmi Kış Uykusu ile Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ve FIPRESCI ödüllerini kucaklayan Nuri Bilge Ceylan, yeni filmi Ahlat Ağacı da bulunuyor!

Uzun yılların ardından köyüne dönen bir yazarın babasının borçları altında ezilmesini konu edinecek film, baba-oğul ve aile ilişkilerine odaklanırken filmin başrollerinde ise Murat Cemcir, Doğu Demirkol, Ahmet Fırat Şungar, Hazar Ergüçlü gibi isimler yer alıyor. Senaryosunu da Nuri Bilge’nin yazdığı filmin görüntü yönetmeni koltuğunda ise Gökhan Tiryaki oturuyor.

İlk görselinin de bugün yayımlandığı film Dünya prömiyerini Cannes’da yapacakken, Türkiye’deki vizyon tarihinin ise festival yolculuğuna göre şekillenmesi bekleniyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.