Bilim ve teknoloji yapısını kökünden değiştiren Sırp kökenli Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanı Nikola Tesla’nın hayatı beyazperdeye aktarılıyor.

MV5BNzg5MjQwNTE3NV5BMl5BanBnXkFtZTgwOTMyMjY3NjE@._V1__SX1303_SY591_

Hamlet(2000), Experimenter(2015) gibi filmlere imza atan Amerikalı yönetmen Michael Almereyda filmin hem yönetmenliğini hem de senaristliğini üstleniyor. Bu Almereyda’nın ilk senaristlik deneyimi olacak.

Micheal Almereyda’nın uzun yıllardır 1856 doğumlu ve Thomas Edison’la da çalışmış olan Tesla’nın hayatını konu alan bir film çekmek istediği biliniyor. Filmin yapımcılığını üstlenecek olan Uri Singer‘sa daha önce Experimenter ve Major Prime’da Almereyda’yla birlikte çalışmış bir isim.

Filmin senaryosu Tesla’nın Amerika’da elektrik iletiminde alternatif akım kullanılmasına öncülük eden George Westinghouse ve I. Dünya Savaşı öncesinin en büyük girişimcilerinden J.P. Morgan döneminde yaptığı çalışmalara ve yaşadığı zorluklara odaklanacak.

 

Tesla haricinde filmde Thomas Edison, George Westinghouse ve J.P. Morgan’de olacak ve bu kişilerin Tesla ile ilişkisi filmde incelenecek.

Prestij filmi başta olmak üzere pek çok yapımda adından söz edilen ve pek çok bilim adamının da ilham kaynağı olan ünlü mucit Tesla’nın hayatını anlatacak olan filmin oyuncu seçimleri Nisan 2016’da başlayacak.

Filmin çekimlerine ne zaman başlanacağı ise henüz bilinmiyor.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.