Nightcrawler, Velvet Buzzsaw, Roman J. Israel gibi filmleriyle tanınan yönetmen ve senarist Dan Gilroy’un yapay zekayı ele alan yeni filmi “Faster, Cheaper, Better” ile ilgili bazı detaylar belli oldu.

Amerikalı yönetmen ve senarist Dan Gilroy, daha önce Jake Gyllenhaal ile Rene Russo’nun rol aldığı Nightcrawler (Gece Vurgunu) filmi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. 2014 yapımı bu filmle Oscar Ödülleri’nde “En İyi Senaryo” dalında aday gösterilen Gilroy, aradan geçen üç yılın ardından  “Roman J. Israel” filmi ile oyuncu Denzel Washington‘a “En İyi Aktör” dalında Oscar adaylığı getirmişti.

Bu başarıların ardından başarılı yönetmen, en son geçtiğimiz yıl Netflix yapımı “Velvet Buzzsaw” ile uzun süre sinema camiasında adından söz ettirmişti. Kimi eleştirmenler tarafından beğenilen film, bazı eleştirmenler tarafından ise anlatmak istediğini veremeyen bir konumda değerlendirilmişti. Dolayısıyla son zamanlarda yaptığı işlerle dikkat çeken Dan Gilroy’un yeni projesi de sinemaseverler tarafından merak konusu haline gelmeye başladı.

Faster, Cheaper, Better Filminde Yapay Zeka Ele Alınacak

Son zamanlarda yapay zeka alanındaki teknolojik gelişmelerin hız kazanması, konunun sinemada daha sık karşılık bulmaya başlamasını sağladı. Kimi zaman aşk, kimi zaman savaş gibi temalarda yer bulan yapay zeka konusu; bu kez Dan Gilroy’un yeni projesinde hayat bulacak. Gilroy, yeni filmi “Faster, Cheaper, Better“da yapay zeka temasını temel alan ancak alt metinde insanlığın ne demek olduğuna değinen bir senaryo ile sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

Faster, Cheaper, Better filminin konusu ise şöyle olacak: Yapay zeka ve otomasyon kavramı ile tanışan bir çiftlik yöneticisi, genç bir girişimci, bir sendikanın ustabaşı, teknoloji milyarderi gibi karakterlerin iç içe geçen hikayesi ele alınacak. Bu hikaye etrafında karakterler ‘insan olmanın ne demek olduğu’ gerçeğiyle yüzleşecek.

20 yıllık bir sürede farklı mekanlarda geçecek olan filmle ilgili yönetmen Dan Gilroy, Deadline‘a verdiği röportajda şunları söyledi: “Film, temelde teknolojiyle ilgili olacak ama aynı zamanda dram, gerilim ve mizah ögelerini de barındıracak. Örneğin filmdeki sendika ustabaşı adalete, haklara inanan birisi ve ne uğruna savaşmak gerektiğini temsil edecek. Genç girişimci ise genç nesli temsil edecek. Tüm karakterlerin 20 yıl içerisindeki değişimine de tanıklık edeceğiz. Film, yapay zekayı ele alırken yakınan, üzen bir konumda olmayacak.

Karakterlerin kilit noktada duracağı Faster, Cheaper, Better filminin yapımcısı ise daha önce Oscar’a aday gösterilen Jennifer Fox olacak.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.