hoult_salinger_split_h_15

Türkçe’ye “Çavdar Tarlasında Çocuklar” ve “Gönülçelen” isimleriyle çevirisi yapılan ünlü roman The Catcher in the Rye’ın efsanevi yazarı J.D Salinger’ın hayatı filme uyarlanıyor. Salinger’ın yaşamını, zihnini ve söz konusu romanının doğuşunu keşfe çıkacak olan biyografik film, yazarın isyankar gençlik yıllarını, İkinci Dünya Savaşı’nın kanlı ön cephelerinde tecrübelerini, büyük aşkını, The New Yorker’a bir türlü kabul edilmemesini ve tüm bunlar sonucunda yaşadığı ruhsal aydınlanmasını konu edinecek. Filmde J.D. Salinger’ı canlandıracak olan isim ise, The Mad Max: Fury Road ve Warm Bodies’den tanıdığımız 25 yaşındaki İngiliz aktör Nicholas Hoult.

1951 tarihli The Catcher in the Rye, asi baş karakteri Holden Caufield üzerinden inancını yitirmiş ve düş kırıklığı içerisindeki genç jenerasyonun hikâyesini anlatıyordu. Roman o dönemde edebiyat aleminin doruklarına ulaşmış fakat yazarı J.D Salinger inzivaya çekilmeyi seçmiş ve ardından hiçbir röportaj vermemişti. Romanı ise, çağdaş dünya edebiyatının en büyük eserlerinden biri olarak yerini aldı.

19300000421423136107787805136_950

 

Kenneth Slawenski’ın biyografi eseri J.D. Salinger: A Life adlı kitabından uyarlanacak olan filmi, Empire dizisinin yaratıcılarından biri ve The Hunger Games: Mockingjay – Part 1 ve Part 2’nin senaristi olan Danny Strong yönetecek. Senaryosunu da kendisinin yazacağı film, Strong’un ilk yönetmenlik denemesi olacak aynı zamanda.
Filmin yapımcılığını üstlenen Bloom Media başkanı Alex Walton yeni projeleriyle ilgili şunları söyledi; “The Catcher in the Rye artık klasik haline gelmiş bir büyüme hikayesi ve altı jenerasyon sonra bile büyük etki yaratmaya devam ediyor. Bu esrarengiz rolle Nicholas Hoult’un beyazperdede hayat vereceği J.D. Salinger, dünyayı kendisine hayran bırakmış durumda.”

Ayrıca Nicholas Hoult’u yakın zamanda Kristen Stewart, Guy Pearce ve Jacki Weaver ile birlikte rol aldığı Equals adlı bilimkurgu/romantik türdeki filmde izleyeceğiz. Drake Doremus’un yönettiği film dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirecek.

Yazar Hakkında

İrem Güller

1990 yılında, şu an ne kadar sıcak olduğunu pek hatırlayamadığı bir yaz gününde dünyaya geldi. Ege Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim aldı. Edebiyatı, tiyatroyu ve sinemayı, esasen özünde “kurgu” barındıran her şeyi çok seviyor. Hikayeler anlatmaktan, hikayeler dinlemekten, gerçek olanı hikayeleştirmekten hoşlanıyor. Metinler üzerine düşünmek ve kendi metinlerini yaratmak en büyük tutkusu.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.