Cannes Film Festivali’nde büyük tartışmalar yaratan, bir yönüyle ‘skandal’ları da beraberinde getiren Neon Demon, Danimarkalı yönetmen Nicolas Winding Refn’in imzasını taşıyor. Aşağı yukarı her sektörde ve iş kolunda görülebilecek rekabeti, çekememezliği, ayak kaydırmayı konu edinen film, renk paletinin sürekli değişmesiyle hayret ve hayranlık uyandırıyor.

On altı yaşında fazlasıyla genç ve güzel olan Jesse, başarılı bir oyuncu olma hayaliyle Los Angeles’a gelir. Bir yandan ucuz bir motelde kalırken bir yandan da modellik için fotoğraf çekimlerine katılır. Bunları yaparken bir taraftan da ajans arayan Jesse, sonradan sevgilisi olacak Dean sayesinde ufak çaplı sektörün içine girmeye başlar. Bir fotoğaf çekimi sonrası davet edildiği partide sektörün ışıldayan isimlerinden Sarah ve Gigi ile tanışır. Jesse’nin güzelliğinden büyülenen Sarah ve Gigi, genç kızın her adımını takip etmeye başlar ve zamanla akbabalar gibi üzerine üşüşür. Estetik yaptırmayı ‘kişisel bakım’ olarak gören Sarah ve Gigi, Jesse’nin saf güzelliğini sorgulamaya başlar. Bu uzun sorular zincirinin sonu bir türlü gelmez. Modellik dünyasında güzelliğin tek ölçüt olduğuna inanan kızlar, Jesse’den gelen saf ve masum cevapları karşısında çılgına dönerler. Zamanla, hızlı yükselişi ve diğer kızların işlerini ellerinden alması, Jesse’nin bu akbabalar içinde yok olmasına neden olur.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Nicolas Winding Refn

Oyuncular: Elle Fanning, Keanu Reeves

Musa Bölükbaşı
1994’ün soğuk bir gününde dünyaya geldi. İlkokulda doktor, lisede subay olmak istese de Dostoyevski ile tanıştığında bu fikri değişti. Onu mutlu edecek şeyin yazı yazmak olduğunu anlamıştı. Mersin Üniversitesi sinema tv bölümünün yolunu tuttu. Okudukça, izledikçe yepyeni dünyalara kapılar araladı. Birçok kısa film ve öykü yazdı. Yazı yazma ve film izleme hevesi asla dinmeyecek gibi görünüyor.

Yorum yaz