Nebraska (2013)

nebraskaİhtiyar alkolik Woody Grant (Bruce Dern) kendisine gönderilen bir postadaki broşürden öylesine etkilenir ki büyük ikramiyeyi kazandığını düşünür. O andan sonraki yegane hedefi, Nebraska’ya gidip ikramiyesini alabilmektir. Eşi ve çocukları, onu bu yanılgıdan vazgeçirmek için ne denli dil dökseler de broşürde, kazandığı yazıyordur ve ikramiyesi onu beklemektedir. Hayattaki amacını bulmakla ilgili sorunları olan küçük oğlu David (Will Forte), sonunda babasıyla bu yolculuğa çıkmaya gönüllü olur.  Baba ve oğul arasındaki ilişki yol boyunca diğer aile fertlerinin, akrabaların, eski dostların ve hatta eski aşkların da dahil olmasıyla farklı olaylar üstünden nükteli bir dille işlenir. David’in yıllardır babasına soramadığı soruların yanıtları bu yolculukla açığa çıkacaktır. 2014 Golden Globe, BAFTA, Oscar gibi başlıca film festivallerinde aday gösterilmiş olan Nebraska ile Bruce Dern 2013 Cannes Film Festival’inde en iyi aktör ödülünü kazanmıştır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: alexander payne
Oyuncular: bruce dern, will forte, June squibb

Yazar Hakkında

cagin

1980'de dünya tiyatrolar gününde doğdu. Doğma büyüme Bandırma'lı olup İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'ni kazandığı zaman İstanbul'a geldi ve hala İstanbul'da yaşamaya devam ediyor. Önde gelen bir telekomünikasyon firmasında proje yöneticisi olarak çalışıyor. Boş zamanlarında film izlemeyi ve kitap okumayı seviyor. Sinema'ya olan ilgisi dedesinin makinistlik günlerine kadar uzanıyor.

Yazarın Diğer Yazıları

1 Yorum

  1. Avatar
    gogola

    Alexander Payne filmi Nebraska aslında beklediğimin altında kalan ama kendine has havası ve çekimleri ile kaliteli bir yapım. Özellikle çekimlere ve müziklere dikkat çekmek istiyorum. Müzikler filme tam oturmuş. Çekimler ise siyah beyaz olmasının yanı sıra geniş ve kaliteli kamera açısı ile mükemmel olmuş. Bazılarına sıkıcı gelse de filmin durağan havası aslında anlatılmak isteneni vermekte başarılı olmuş. Film hatalar, pişmanlıklar, ümitler içinde yoğrulan insanların yaş faktörünü de bu değerlerle yoğurarak oluşturduğu duygusal karışımı insanlara aktarmaya çalışıyor. Hayalinizi gerçek olmasa da bir süreliğine gerçek gibi nasıl yaşayabileceğinizi anlatıyor. Özellikle siyah beyaz anlatımın yüksek kontrastta olması bunu çok iyi desteklemiş. Oscar adaylığı için bence fazla abartılı olsa da kendine has anlatımı ve sunumu ile kaliteli ve güzel bir yapım.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.