‘’Spirited Away’’, ‘’Princess Mononoke’’, ‘’Tales from Earthsea’’, ’’Kiki’s Delivery Service’’, ‘’My Neighbor Totoro’’ gibi onlarca efsanevi filmin yaratıcısı Hayao Miyazaki’nin yeni bir proje üzerinde çalıştığı biliniyordu. Yaklaşık 7 yıl önce izleyici ile buluşan ‘‘Wind Rises’’ filminden sonra emekli olacağını açıklayan Miyazaki’nin yeni filminin müjdesi 2016 yılında Studio Ghibli tarafından verilmişti. ’’How Do You Live?’’ isimli yeni film, yapımcı Toshio Suzuki’nin yaptığı açıklamalarla yeniden gündeme geldi.

Studio Ghibli’nin yapımcılarından Toshio Suzuki’nin yaptığı açıklamalara göre ’How Do You Live?’’ isimli yeni filmin tamamlanması yıllar sürebilir. Toshio Suzuki, Entertainment Weekly‘ e verdiği röportajda yeni filmde bir dakikalık animasyonun tamamlanmasının bir ay sürdüğünü söyledi. Miyazaki’nin filmi için Covid-19 pandemisi boyunca da çalışmalar devam etti. Buna rağmen animasyonun tamamlamanması için en az üç yıla daha ihtiyaç var.

Filmografisi zaten mükemmel olduğu için Miyazaki’nin başka bir film yapması gerekmediğini düşünen Suzuki verdiği röportajda şu açıklamada bulundu;

“Her şeyi hala elle çiziyoruz, ancak bir filmi tamamlamamız eskisine göre daha fazla zaman alıyor çünkü daha fazla kare çiziyoruz. Yani eskisinden daha fazla çizim yapmamız gerekiyor. “My Neigbour Totoro”yu yaparken sadece sekiz animatörümüz vardı. Sekiz animatörle birlikte Totoro’yu sekiz ay gibi bir sürede bitirdik. Miyazaki’nin üzerinde çalışmakta olduğu film için 60 animatörümüz var, ancak bir ayda sadece bir dakikalık animasyon üretebiliyoruz. Yani yılda 12 dakikalık bir film elde edebiliyoruz. Aslında bu film üzerinde üç yıldır çalışıyoruz, şu ana kadar 36 dakikalık animasyon elde ettik. Önümüzdeki üç yıl içinde bitmesini umuyoruz. ”

79 yaşındaki Miyazaki’nin torununa adadığı ‘’How Do You Live?’’ filmi 1937 yılında Yoshino Genzaburo tarafından yazılan aynı isimli hikayeye dayanıyor. Yönetmenin yaklaşmakta olan projesi bilgisayar odaklı büyüyen yeni nesile odaklanıyor. Film özetle babasının ölümünden sonra amcası ile yaşamaya başlayan ergen bir çocuğun çevresi ile olan iletişimini konu ediniyor.

Seda Başpınar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.