Minyatür ve Sinema Müzesi’nden Ayrıntılı Minyatür Film Setleri

Fransa’nın ikinci büyük şehri Lyon’un tarihi merkezi Vieux Lyon’da yer alan Minyatür ve Sinema Müzesi, iki önemli koleksiyonu barındırıyor. 120 minyatür sahne, 16.yüzyıldan kalma müze binasının iki katında 8 ayrı salonda ve 2000 m2 lik sergi alanında gösteriliyor.

Minyatür koleksiyonunda, dünyanın çeşitli yerlerindeki ve Lyon’lu minyatür sanatçılarının yaptığı, dekorlar, minyatür maketler, teknik ve sanatsal özel efektler  ile 200 otantik objeden oluşan minyatür çalışmaları  sergileniyor.

Sinema Koleksiyonunda, filmlerde kullanılan orijinal objeler, ( Starwars gemi maketi – 2012 kıyamet şehir yıkılan maketi gibi ) maketler, robotlar, yaratıklar, hayvanlar, kostümler, bazı filmlerin maket setleri, gerçeküstü objeler, efektler  bulunuyor ve ziyaretçilere sinema dünyasının teknik sırlarının anlatıldığı video gösterimleri sunuluyor.

Patrick Süskind’in çok tanınmış romanı ‘’Koku’’dan uyarlanan ve Dustin Hoffman’ın başrolünde oynadığı film Le Parfumeur ‘ün çekimlerine ait hazırlanmış birebir setlerin gezilebildiği müzede dönem kostümleri ve Fransa sokaklarının film için eskiye nasıl uyarlandığını anlatan gösterimler de izlenebilmekte.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.