Almanya’da 11-21 Şubat 2016 tarihlerinde düzenlenecek 66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nin jüri başkanlığına Amerikalı ünlü oyuncu Meryl Streep getirildi.

britain-into-the-woods-premiere

3 Oscar ödüllü oyuncu Meryl Streep kariyerinde ilk kez bir film festivalinde jüri başkanlığı yapmaya hazırlanıyor.66 yaşındaki Amerikalı aktris 66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nin (Berlinale) jüri başkanlığına getirildi. 2012 yılında aynı festivalde “Onursal Altın Ayı Ödülü”nü alan Streep, jüri başkanlığına getirilmesiyle ilgili “Bu onur için müteşekkirim” dedi.

Kariyerinde 40’tan fazla filmde rol alan ve 19 kez Oscar’a aday gösterilen deneyimli aktris çok sayıda ödül kazandı. Aldığı 3 Oscar’ın yanı sıra 8 kez Altın Küre ve 2 kez de Emmy Ödülleri’ne layık görülen Streep; Kramer Kramer’e Karşı, Sophie’nin Seçimi, Fransız Teğmenin Kadını, Doubt, Julia and Julia, Saatler ve Demir Leydi gibi unutulmaz filmlerde gösterdiği performansla hafızalara kazındı.

Karizması, duruşu ve yeteneğiyle pek çok genç oyuncuya ilham veren Meryl Streep, en son İngiltere’deki oy hakkı mücadelesinin lideri Emmeline Pankhurst’ü canlandırdığı ‘Suffragette’ filminin Londra Film Festivali’ndeki basın toplantısında yaptığı açıklamalarla gündeme gelmişti. Toplantıda sinema sektöründeki erkek egemen düzeni eleştiren deneyimli oyuncu, kadınlara negatif ayrımcılık uygulandığına dikkat çekerek, bu ayrımcılığın sadece kamera önü ve arkası için değil, eleştirmenler çevresi için de geçerli olduğunu ayrıca belirtmişti.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.