Rengarenk merdivenlerin hikayesi film olmaya hazırlanıyor. Kollektif bir ruhla şenlenen merdivenlerin, filmi de kollektif bir yöntemle oluşuyor. Filmin Amerikalı prodüktörü Brittany Koteles ve yarı Türk yarı Katalan yönetmeni Denis İleri internet üzerinden toplanacak yardımlar ile filmi hayata geçirecek.

indiegogo.com/projects/diren-merdiven

İki dünya arasında köprü

Bu kısametrajlı film, gökkuşağı merdivenlerini ve arkasında yatan mesajı daha geniş ve uluslararası bir kitleye duyurmak amacıyla Barselona’da çekilecek. Dünyayı biraz daha renklendirmenin daima bir yolu var.

İleri bu projeyi Akdeniz’in iki ucundaki kültürler arasında bir köprü kurmanın da bir yolu olarak görüyor. Gezi Parkı protestoları günlerinde sesleri kesilmeye çalışan topluluklara “hikayeleniz anlatılıyor” demek istiyoruz. O hikayeyi Barselona’dan başlayarak daha da yaymak istiyoruz.

1461146_362180860585621_992926365_n

Yaşanmış, renkli bir olaya dayanmaktadır

Diren Merdiven, yaşanmış bir olaya – bir gece mahallesindeki merdivenleri gökkuşağının renklerine boyayan emekli bir adamın hikayesine – dayanan kısa metrajlı film. O emeklinin küçük sanatsal girişimi birden mahallesinin sevinç kaynağı olur – hem İstanbullular hem de turistler hayranlıkla merdivenlere akın ederler.

Ama bir kaç gün sonra, merdivenler belediyenin işçileri tarafından tekrar o çirkin gri renge boyanıp eski cansız haline döndürülür. İşte bu olay komşuların ve çevredeki insanların isyan etmelerine neden olur ve bir anda Gezi ve Taksim direnişleriyle özdeşleştirilip “diren merdiven” (#direnmerdiven) adıyla sosyal medyada muazzam yankı uyandırır.

Ve o noktadan itibaren önce İstanbul’un diğer bölgelerinde va daha sonra da tüm Türkiye’de insanlar merdivenleri bu olaya tepki olarak ve dayanışma için rengarenk boyamaya başlarlar. Bu muhtemelen, tarihin en renkli direnişidir.

Yazar Hakkında

Öncü Gülmez

21 Şubat 1978’de İstanbul’da doğdu. Öğrenimini Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladıktan sonra reklam/medya sektöründe çalışmaya başlayarak Mindshare ve Starcom MediaVest Group gibi Türkiye’nin önde gelen medya ajanslarında görev aldı. Facebook üzerinde içeriğini kendi yarattığı Fil’m Hafızası sayfasını kurdu. Sayfa içeriğini sosyal sinema platformuna dönüştürerek genç girişimciler arasına katılan Öncü, Arena Media’da Ajans Başkan Yardımcısı olarak çalışıyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.