Melody (1971)

kucuk-sevgili-melody-1971Melody: [Mezar taşındaki yazıyı okur.] 50 yıllık mutluluk.. 50 yıl ne kadar uzun?

Daniel: 150 okul dönemi, tatiller hariç.

Melody: Beni o kadar uzun sevecek misin? Seveceğini sanmıyorum.

Daniel: Tabii seveceğim. Daha şimdiden bir haftadır sevmiyor muyum?

 

Ortaokul yıllarında kendilerini ve hayatın temel kavramlarını keşfetmeye çalışan naif bir ikili.

Melody (1971)  için bizi 1970’lerin İngiltere’sine götüren bir aşk ve arkadaşlık hikâyesi diyebiliriz.

Film, aslında günlük hayatta kaçırdığımız ya da bakmaya başaramadığımız basit ve bir o kadar da ütopik bir açıdan sevgi kavramına bakmakta. Öykü başlarda sosyal statü olarak farklı zümrelere ait iki arkadaşın (Daniel &Ornshaw) okul günlerine odaklansa da Daniel’ın (Mark Lester) bir bale dersi  sırasında Melody’yi (Tracy Hyde) görmesi ile şekil değiştirir ve bize miniklerin gözünden deneyimlememize olanak sağlayan tatlı bir aşk hikâyesine dönüşür.

Sonuçta birbirlerini coğrafya dersinden daha fazla seven iki çocuk için, sonsuza kadar beraber olmanın yolu evlenmekten başka nereden geçer? Filmin seyre değer en güzel kısmı ise, Melody ve Daniel’ın evlenmek istediklerini açıkladıklarında büyüklerinin bu duruma ve hayat üzerine ahkâm kesmeye çalışmaları.

Yönetmenliğini Waris Hussein’in yaptığı filmin senaryosu Midnight Express, Birdy, Evita’dan bildiğimiz İngiliz yönetmen Alan Parker’a ait olan Melody,  bakış açınızı sadeleştirdiğinizde aslında sevgi ve beraberlik kavramlarının ne kadar net çözülebilir olduğunu gösteren bir yapıt. Filmin müziklerini Bee Gees’in yapmış olması seyrederken alınan keyfi taçlandırıyor desek yanlış olmaz.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Waris Hussein

Oyuncular: Mark Lester, Tracy Hyde, Jack Wild

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.