66.Berlin Film Festivali’nin Generation bölümüne katılacak filmler açıklandı. Genç Pehlivanlar (Mete Gümürhan) ve Rauf’tan (Barış Kaya, Soner Caner) sonra Türkiye’den bir film daha bu seçkiye girdi: Ümit Köreken’in ilk uzun metrajı olan Mavi Bisiklet.

1238984_569930003066921_291896383_n

Yönetmenliğini Ümit Köreken‘in üstlendiği Mavi Bisiklet, 66. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin Generation Kplus kategorisinde, ana kahramanı çocuklar ve gençleri konu alan filmlere yönelik Kristal Ayı Ödülü için yarışmaya hak kazandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle çekilen ve senaryosunu Ümit Köreken ve Nursen Çetin Köreken’in yazdığı film, dünya prömiyerini de festivalde gerçekleştirecek.

2013’te Amsterdam Cinekid Co-Production Market En İyi Proje Ödülü’nü kazanan Mavi Bisiklet aynı zamanda; Eurimages’tan, Türkiye’den ilk kez Film for Children başlığıyla stek alan yapım oldu.

Çekimleri 2015 yılında Konya, Akşehir’de tamamlanan Mavi Bisiklet’in tüm başrol oyuncuları, civar köylerden seçilen ve uzun süre birlikte temel sinema eğitimi ve kamera önü oyunculuk üzerine çalışılan çocuklardan oluşuyor.

Filmin konusu:

Annesi ve küçük kız kardeşi ile birlikte yaşayan 13 yaşındaki Ali; boş zamanlarında çalıştığı lastikçiden kazandığı haftalığı evin ihtiyaçları için annesine vermekte, bahşiş olarak aldığı birkaç lirayı ise mavi bir bisiklet alabilmek için biriktirmektedir. Ali’nin babası kasabadaki çiftlikte çalıştığı bir gün yaşamını yitirmiştir ama cesedi tren yolunda bulunmuştur. Olayın tek şahidi ise çiftliğin kâhyası Salim’dir. Ali’nin platonik aşkı Elif, çocukların oyuyla seçilmiş okul başkanıdır. Ancak, Kahya Salim, kasabaya gelen torunu Hasan’ı okula kaydettirir ve okul müdürü, kısa bir süre sonra Elif’in yerine okul başkanlığını Hasan’a verir. Elif’e haksızlık yapıldığını düşünen Ali, mavi bisiklet için biriktirdiği tüm parayı bu yolda feda etmeye karar verir. Arkadaşı Yusuf’un da yardımıyla büyük bir kampanya başlatır.

Fragman:

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.