Efsanevi Matrix üçlemesinin görüntü yönetmeni Bill Pope, serinin devam filmi olan The Matrix 4’ün de görüntü yönetmenliğini üstleniyor. James Ellis Deakins ve Roger Deakins’in sunduğu ‘’Team Deakins’’ adlı podcast serisinin bu haftaki bölümüne konuk olan Bill Pope, serinin sancılı çekim sürecinden bahsetti. Pope, konuk olduğu programda Wachowski kardeşlerin tıpkı Stanley Kubrick gibi çekimleri defalarca kez tekrarlattığını söyledi.

Lana ve Lilly Wachowski kardeşlerin sinema tarihinde unutulmaz bir yere sahip olan Matrix serisinin dördüncü filmi ile geri dönmek üzere olduğunu biliyoruz. Çekimlerine şubat ayında San Francisco’da başlanan The Matrix 4’ün Berlin’deki çekimleri mart ayında salgın sebebiyle durdurulmuştu. Çekimlerin ertelenmesinin ardından 21 Mayıs 2021 olarak planlanan gösterim tarihi ise 1 Nisan 2022’ye taşınmıştı

The Matrix 4, serinin efsaneleşmiş isimleri olan Keanu Reeves ve Carrie-Ann Moss’u tekrar bir araya getirmesi ile beklenti ve heyecanı yükseltmişti. Wachowski kardeşler yalnızca efsaneleşmiş oyuncu kadrosu ile değil serinin diğer üç filminin de görüntü yönetmeni olan Bill Pope ile tekrar bir araya geldi. Bill Pope, geçtiğimiz pazar günü James Ellis Deakins ve Roger Deakins’e verdiği röportajda Matrix serisinin zihni ve ruhu uyuşturan bir etkisi olduğunu düşündüğünü dile getirdi. The Matrix 4 filminin çekim sürecinden bahseden Pope, şu açıklamada bulundu;

‘’Özgür değildik. İnsanlar size bakıyordu. Çok fazla baskı vardı. Onlardan hoşlanmadım. Başka bir yöne gitmemiz gerektiğini hissettim. Çok fazla uyuşmazlık ve çok fazla kişisel problem vardı. Dürüst olmak gerekirse bu ekranda ortaya çıktı. En fazla keyif aldığım iş değildi, bu diğerleri için de geçerliydi. Wachowskiler, Stanley Kubrick’in lanet olası formülünü uyguladılar ve şöyle dediler: ‘Oyuncular, yıpranana kadar doğal performanslarını ortaya koymazlar.’ Öyleyse 90. kez çekelim. Stanley Kubrick’i deşmek ve onu öldürmek istiyorum. 276 gün süren çekimleri yapmakla ilgili bir şey var. Bu sizi usandırıyor, bıktırıyor ve filmi duygusuzlaştırıyor.’’ ifadelerine yer verdi.

Sinema tarihinin unutulmazları arasında yer alan Matrix serisinin çekim süreçleri görünen o ki Bill Pope için yıpratıcı olmuş.  Bill Pope çekim sürecinden kendi deyimiyle bıkmış usanmış olsa da ortaya çıkan sonuç ile gurur duyduğunu da belirtmeden geçemiyor.

Bill Pope’un konuk olduğu podcast bölümüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.