11. SineMardin, Uluslararası Mardin Film Festivali, 13Ekim tarihinde başlayan festival 19 Ekim’e kadar Mardinli sinemaseverlerle buluşuyor.

2007 yılından bu yana sinemaya senaryo odaklı bir bakış açısıyla gerçekleştirilen SineMardin, yine dopdolu bir gösterim programıyla üç ayrı sinema salonunda izleyiciyle buluşuyor. Bu yılki programına Meksika ve Kore sinemasını da dahil eden Sinemardin, ulusal ve uluslararası uzun metraj, belgesel ve kısa film seçkisine video sanatını da dahil ediyor. Bu yılki festival teması ve seçkisini “hikâyeler” adıyla açtığı bölümle güçlendiren SineMardin; göç, içsel yaşam ve umut hikâyelerini vitrinine taşıyor.

​Yönetmen ve sanatçı katılımlarıyla toplam 40 filmin gösterimi üç ayrı salonda gerçekleştirilecek olan fesivalin açılışını senaryosu edebiyatçı Barış Bıçakcı ve Pelin Esmer tarafından yazılan bir yol hikâyesi: İşe Yarar Birşey yaptı.

Onur Ünlü’nün Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok, Yılmaz Erdoğan’ın yetmişli yıllar üzerine kaleme aldığı Ekşi Elmalar, Şam sokaklarındaki trajediyi anlatan, geçtiğimiz yıllarda SineMardin’in konuğu olan oyuncu Hiam Abbas’ın oynadığı Hayatın İçinden, iki kardeşin sessizliğin içinde yarattıkları benzersiz bir dili konu eden Taylan Mintaş’ın Sessizliğin Kardeşleri, Yorgos Lanthimos’un Kutsal Geyiğin Ölümü bu yılki festivalin göze çarpan filmleri yer alıyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.