Ma vie en l’air (2005)

mavieenl'airRémi Bezançon’un ilk uzun metrajlı filmi Ma vie en l’air (2005), romantik sayılacak naif bir Fransız komedisi. Film, kadınlara “hayır” diyememekle ün yapmış, Vincent Elbaz’ın canlandırdığı Yann Kerbec adındaki bir uçuş eğitmeninin uslanmaz aşk hayatına odaklanıyor. Kendini bir türlü düze çıkaramayan, fırsat tepmekten helak olmuş Kerbec’le bunalan izleyicinin imdadına ise oynadığı diğer filmlerde de hayatı iplemeyen, kayığını rüzgâra bırakan salmış karakterleri oynayan Gilles Lellouche’un canlandırdığı Ludo yetişiyor. İkilinin arkadaşlığından doğan komedi, tekrarlar, geri dönüşler, belli aralıklarla eklenen yeni karakterler ve örneğin Kobe ineklerinin bira içmek ve sıvazlanmakla geçen yaşantısı gibi hikâyeye serpiştirilen ilginç bilgilerle destekleniyor. Arkadaşlık ilişkilerine dair birçok klişeyi sabırla, göze batmadan filme yedirmeyi başaran ve hayatın içinde kalan Bezançon, müzikleriyle de keyif veren, biraz dinlenmek adına herkesin rahatlıkla tercih edebileceği bir seçenek sunuyor.

 

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: rémi bezançon
Oyuncular: vincent elbaz, gilles lellouche, marion cotillard, elsa kikoïne

Yazar Hakkında

Murat Gürgen

Tohumu, toprağı, ormanı özlemekte, nihai hedefi söz gelimi domates yetiştirmek ve olabildiğince sıradan bir hayat yaşamaktır. Atları çok sevmekle birlikte hep bisiklete binmektedir. Bir insanın siyasete ilgi duyuyor diye Siyaset Bilimi okuması gerekmediğini Yıldız Teknik Üniversitesi, Siyaset Bilimi bölümünden mezun olduktan sonra anlamıştır. Toplumsal olanı didik didik etme sevdası onu sinemayla daha çok ilgilenmeye itmiş, edebiyattan, müzikten, resimden ve daha birçok güzellikten olma bu deryadan bir daha kendini alamamıştır…

Yazarın Diğer Yazıları

2 Responses

  1. Avatar
    Hüseyin

    Bu yılmi yaklakşık 4-5 sene önce lisedeyken ve deli bir aşk yaşıyorken televizyonda izlemiştim saatlerdir arıyorum hiçbir sitede yok bu film en sonunda fransızca öğrenip filmi satın alıp izleyeceğim.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.