Her yaz İsviçre’nin Locarno şehrinde düzenlenen, dünyanın en prestijli film festivallerinden biri olan Locarno Film Festivali salgın sebebiyle yapım süreci zarar görmüş filmlere destek olmak amacıyla özel bir yarışma bölümü hazırladı.

‘’The Films After Tomorrow’’’ (Yarından Sonranın Filmleri) adını taşıyan seçki, yapım aşamasındayken tamamlanması tehlikeye giren 20 uzun metraj film projesine destek verecek. Söz konusu 20 film 101 ülkeden gelen 545 başvuru arasından seçildi. Seçilen projelerin on tanesi İsviçre yapımı, on tanesi ise İsviçre dışı yapımlardan oluştu.

Festival sanat direktörü Lili Hinst, yaptığı açıklamada “Festival olarak bizim görevimiz endüstri, seyirci ve filmler arasında bir köprü oluşturmak. Sinema sektörü tüm dünyada zorlu bir dönem geçirirken, dünya sinemasına yön verebilecek özgün seslere destek vererek onların projelerini gerçekleştirmesine yardımcı olmak istedik. Uluslararası proje seçimimizde, dünyanın dört bir yanındaki bağımsız yapımların karşılaştığı sorunlara dair yeni bir soluk olmayı vadeden bir seçki oluşturduk. İsviçre seçkisi ise uzun metraj, kurmaca ve belgesel projelerle İsviçre’nin kendi tarihi ve dünyanın geri kalanıyla olan özel uyumunu kanıtlayan bir tarih gözler önüne seriyor.ifadelerine yer verdi.

Yapım süreci tamamlanan filmlerin gösterimleri herkese açık bir biçimde düzenlenmeyecek olsa da seçkide yer alan filmler heyecan verici. Lucrecia Martel’in ‘’Chocobar’’, Miguel Gomes’in ‘‘Selvajaria’’ (Savagery), Lav Diaz’ın ‘’Kapag Wala Nang Mga Alon’’ (When The Waves Are Gone), Lisandro Alonso’nun ‘’Eureka’’ ve Wang Bingin ‘’I Come From Ikotun’’  seçkinin ilk bakışta göze çarpan filmleri arasında yer alıyor.

Bu yıl normal şartlar altında 5-15 Ağustos tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Locarno Film Festivali hala devam eden pandemi nedeniyle, çevrim içi gösterim ve etkinliklerle izleyici buluşacak.

Festival, seçkiye dahil edilen 20 film projesini bir video ile tanıttı, videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.