Le Tout Nouveau Testament (2015)

The Brand New Testament (2015), Jaco Von Dormael’in, 2009 yılında gişede büyük zarar yaptığı Mr.Nobody filminden sonra tekrar yönetmenlik koltuğuna oturduğu yapımıdır. Türkiye’de seyirciyle ilk defa Filmekimi Festivali (2015) ile karşı karşıya gelen filmde; anlatım tarzı ve hikâyedeki alt metinlerin yoğunluğu, Jaco Von Dormael’in yönetmenliği kadar kaleminin de kuvvetli olduğunu gösteriyor.

Filmde, Tanrı yaşıyor. Üstelik Brüksel’de bir apartman dairesinde. Tüm hayatı bu apartman dairesine sıkışmış durumda ve tek eğlencesi dünya düzeni üzerinde müdahalelerde bulunabildiği bilgisayarının başına geçerek oynamak. Huysuz bir adam olarak tüm ailesine kötü davranıyor ve 10 yaşındaki kızı bu duruma daha fazla tahammül edemiyor. Babasının en büyük kozu ve sırrı olan insanların öleceği tarihi sms’ler yoluyla herkese iletiyor. Daha sonra evden dış dünyaya kaçarak abisi İsa gibi havadisler toplayarak yeni bir ahit yazmanın yoluna koyuluyor. Buna çok sinirlenen baba; kızını yakalamak için onun peşinden gidiyor. Ancak kendi kurmuş olduğu dünya düzenine pek ayak uydurabildiği söylenemez.

Film, Dünya prömiyerini Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yaptı ve Belçika’nın Oscar adayı olarak ilan edildi.

YönetmenJaco Von Dormael

Oyuncular: Benoît Poelvoorde, Pili Groyne, Yolande Moreau, Catherine Deneuve, François Damiens

Film Tanıtımı: Okan Akdemir

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.