Danimarkalı yönetmen Lars von Trier’in son olağan dışı projesi tüm filmlerini, onları sembolik olarak temsil edecek elmaslara dönüştürmek. Proje kapsamında elmasa dönüştürülen ilk film ‘’Melancholia’’ oldu.

Lars von Trier geçtiğimiz yıl gösterime giren ve yine çokça eleştiri alan ‘’The House That Jack Built’’ filminden sonra bu defa bambaşka bir sanat projesi ile gündeme gelmeyi başardı. Filmleriyle son zamanların en fazla tartışma yaratan yönetmenlerinden olan Lars von Trier, her filmini onları sembolize edecek elmaslara dönüştürüp, dünyanın farklı sanat merkezlerinde sergilemeyi planlıyor. Bu kapsamda sergilenecek ilk eser, yönetmenin Cannes’da çokça tartışılan basın toplantısının gölgesi altında kalan filmi ‘’Melancholia’’. Belçika’nın Antwerp kentindeki Museum of Contemporary Art Antwerp’de (M HKA) sergilenecek “Melancholia: The Diamond”, filmi anlatan özel kesim 12 karatlık, beyaz bir elmas ve elmasın içine girip sessiz ve parıltılı atmosferini yaşatan bir sanal gerçeklik gösteriminden oluşuyor.

‘’Her filmi bir anıt ile desteklemek istiyorum, elmaslardan oluşan, yok edilemeyen bir anıtla. Başka bir ifade ile Renk, Kesim, Berraklık ve Karat’tan oluşan sınıflandırmaya Yaratıcılık da eklemek istiyorum.’’

Çektiği 13 filmini de elmasa dönüştürmek isteyen Lars von Trier projesini yukarıdaki sözlerle anlatırken, M HKA elmasın görüntülerini yönetmenin özel isteği üzerine paylaşmama kararı aldı. Elmasın kesimi Lars von Trier’in 5 yılını alırken, yönetmen ilk başta elmasın kesiminin 2 hafta süreceğini düşündüğünü belirtti. 5 Mayıs’a kadar Antwerp’te sergilenecek elmasın bir yüzü göz alıcı şekilde kesilmişken diğer yüzü kabaca kesilmiş ve yönetmenin isminin baş harfleri LvT elmasa kazınmış. Sergilenen elmas ‘’Melancholia’’ filminin kıyamet atmosferinin fiziki bir yorumu olurken, iki bağımsız, müthiş taşın çarpışarak tek bir bütün olmasını gösteriyor.

Kullandığı ilaçlar, sağlık durumunda yaşadığı sıkıntılar ve uçak korkusu sebebiyle serginin açılışına katılamayan Lars von Trier, bir sonraki projesinin ‘’Breaking the Waves’’ olacağını açıkladı. “Melancholia: The Diamond” sergisi 5 Mayıs tarihine kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.