La Montaña Sagrada (1973)

Alejandro Jodorowsky’nin yazdığı, yönettiği ve başrolünde oynadığı La Montaña Sagrada (1973), çeşitli kültürlerde bahsi geçen Kutsal Dağ’a doğru bir yolculuk hikayesini gerçeküstü bir anlatımla görselleştirir. İmgelerin, farklı çekim tekniklerinin ve birçok göndermenin kaotik bir atmosfer içerisinde kurgulandığı bu film, Jodorowsky’nin diğer filmlerinde olduğu gibi kimi izleyici tarafından beğeniyle kimileri tarafındansa ağır eleştirilerle karşılanmıştır.

Horacio Salinas, Zamira Saunders ve Juan Ferrara gibi oyuncuların hayat verdiği karakterler, tanıştıkları dini otoritenin önderliğinde ölümsüzlüğün ve aydınlanmanın peşinden, gerçekle hayali birbirine geçiren bir maceraya doğru yol alırlar. Her birinin kişilik özellikleri ve davranış şekilleri, hem çok olağan bir profil taşımakta hem de mantık sınırlarını zorlamaya yakınlaşmaktadır.

İnsanın din, politika, maddi düzen ve toplum gibi kategorilere sıkışıp kalmasına absürt ve şiddet yanlısı bir dille dikkat çeken yönetmen, İngilizce’ye The Holy Mountain olarak çevrilen Meksika yapımı filmiyle Uluslararası Taormina Film Festivali’nde “Special Mention” ödülüne layık görülmüştür.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Alejandro Jodorowsky
Oyuncular: Alejandro Jodorowsky, Horacio Salinas, Zamira Saunders

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.