La Finestra Di Fronte (2003)

cine La Finestra aff A2 (Page 1)Bir firmada muhasebeci olarak çalışan Giovanna (Giovanna Mezzogiorno ),  evliliğinde ve hayatında kendini sıkışmış hissetmektedir.  Pasta yapmayı çok seven Giovanna günün birinde bir pastacı dükkânı açma hayali kurar. Evinin mutfağında geçirdiği süre içinde de, sürekli olarak karşı apartmanda yaşayan genç bir adamın hayatını izlemektedir.  Zaman ilerledikçe bu genç adama âşık olacaktır. Bir rastlantı sonucu hayatlarına giren, hafızasını yitirmiş bir yaşlı adamın hikâyesi netleşmeye başlayınca, Giovanna hayata başka bir pencereden bakmaya başlar. Yaşlı adamdan öğrendiklerinin de etkisiyle pencereden izlediği genç adamla aralarındaki ilişki daha da güçlenir.

Fragmanında da aktarıldığı gibi duyguların sadece bakışlar ile ifade edildiği filmde, yan karakterlerin hikâyeye ve hayatın akışına olan katkısı her Ferzan Özpetek filminde hissettiğimiz türden. La FinestraDiFronte,  2003 yılında, İtalya’nın Oscarı olarak nitelendirilen David di Donatello Film Festivali’nden En İyi Yönetmen, En iyi Kadın Oyuncu ve En iyi Erkek Oyuncu Ödülleri ile döndü.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Ferzan Ozpetek
Oyuncular: Giovanna Mezzogiorno, Massimo Girotti, Raoul Bova

Yazar Hakkında

Öznur Turan

Nisan 1984’te İstanbul’da doğdu. Çoğu kimya mühendisi gibi işini yapmıyor. Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi yüksek lisansını bitirdikten sonra kısa bir süre ajansta çalıştı. Kurumsal İletişim Uzmanı olarak hayatına devam ediyor. Hata yapmaya inanır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.