69.Berlin Film Festivali’nde ana yarışma seçkisine seçilen ve büyük beğeni toplayan System Crasher (2019), buradan da aldığı rüzgârla Almanya’nın Akademi Ödülleri’nde adayı oldu. .

Ülkemizde de İstanbul Film Festivali’nde gösterildikten sonra hayret verici bir şekilde vizyon fırsatı da bulan film, yıllarca hakkında konuşulacak bir yapım olmasa da iyi kırılmaları olan ve Alman sosyal hizmet anlayışını iyi analiz edebilmesiyle yer yer takdir toplayan bir film olarak sinema tarihinde yerini alıyor.

Geçmişte yaşadığı travmalar sonucu öfke kontrol sorunu yaşayan Benni, çocuk bakım evinde kalan ama buradan çıkıp annesinin yanına gitmek için her şeyi yapan bir çocuktur. Ne var ki annesi öfke kontrol sorunu yüzünden Benni’yi istememektedir. Kıran, döken, her yeri birbirine katan, yeri geldiğinde şiddetin her türlüsüne başvuran Benni, film boyunca annesine kendini kabul ettirmeye çalışırken çevresindeki herkesi de fazlasıyla zorlar.

 

Filmin künyesi

Yönetmen: Nora Fingscheidt

Oyuncular: Helena Zengel, Albrecht Schuch, Lisa Hagmeister

Musa Bölükbaşı
1994’ün soğuk bir gününde dünyaya geldi. İlkokulda doktor, lisede subay olmak istese de Dostoyevski ile tanıştığında bu fikri değişti. Onu mutlu edecek şeyin yazı yazmak olduğunu anlamıştı. Mersin Üniversitesi sinema tv bölümünün yolunu tuttu. Okudukça, izledikçe yepyeni dünyalara kapılar araladı. Birçok kısa film ve öykü yazdı. Yazı yazma ve film izleme hevesi asla dinmeyecek gibi görünüyor.

Yorum yaz