Yönetmenin çekeceği film için kafasında tasarladığı, senaristin kalemiyle hayat verdiği sahnenin kağıt üstüne çizilerek hayat bulmasıdır storyboard. Bütün o unutulmaz sahnelerin yapı taşını oluşturan unsurdur. Karakalem çizilir ve çekilecek sahneyi kabataslak canlandırmaya yarar. Sinema tarihinin ünlü yönetmenlerine ait pek çok film koleksiyonlar, arşivler ve gelişen teknoloji sayesinde günümüze ulaşmıştır ancak ne yazık ki filmlerde kullanılan storyboardlar için aynı şeyi söylemek zor. Ne mutlu sinemaseverlere ki, korku ve gerilim türünün üstadı Alfred Hitchcock’un sinemaya damgasını vuran eserlerine ait storyboardlar geleceğe ulaşabildi.

Fil’m Hafızası olarak, Hitchcock’un yönettiği klasiklerin en ünlü sahneleri için hazırlanmış storyboardları sizin için derledik.

1-Family Plot (1976)

Genç bir taksi şoförü ve medyum sevgilisinin yaşlı bir kadını oğlunu bulma umuduyla kandırmaları ile başlayan kovalamacayı konu alan 1976 yapımı Family Plot filminde kullanılan storyboard. Çizim, Thomas J.Wright tarafından, mezarlık sahnesi için hazırlanmış.

Family-Plot-19763109

family plot 2

 

1 Yorum

  1. Avatar
    Koray

    Yetenek arsızından da daha azı beklenemezdi. Hit… amca işin gerçekten erbabı… Hikaye anlatmak ve bunu görsel bir şölen haline getirmesi takdire şayen.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.