Emre Yeksan’ın ilk uzun metrajlı filmi Körfez/The Gulf’ın dünya prömiyeri 32. Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası (Venice International Film Critics’ Week) kapsamında yapıldı.

Körfez Dünya Prömiyeri (Venedik)

Gösterime yönetmen Emre Yeksan, yapımcı Anna Maria Aslanoğlu, oyuncular Ulaş Tuna Astepe, Ahmet Melih Yılmaz ve film ekibinden Jakup Giza (görüntü yönetmeni), Selda Taşkın (kurgu), Serdar Yılmaz (sanat yönetmeni), Kutay Sandıkçı (cast direktörü) ile ortak yapımcılar C. Aslı Filiz (BirFilm) ve Dirk Engelhardt (Kundschafter Films) katıldı.

Sala Perla’da gerçekleşen gösterimin ardından yönetmen Yeksan ve filmin oyuncuları Ulaş Tuna Astepe ile Ahmet Melih Yılmaz seyircilerden gelen soruları yanıtladılar. 9 Eylül’e kadar devam edecek olan festivalde KÖRFEZ/THE GULF aynı zamanda Geleceğin Aslanı Ödülü adayları arasında yer alıyor. 

KÖRFEZ/THE GULF

Şehri yaşanamaz hale getiren bir çevre felaketi üzerinden güncel politikalara ve sınıflararası çatışmalara incelikli ve mizahi bir tarzla bakıyor. Yakında Başka Sinema dağıtımıyla vizyona girecek olan filmin Venedik’teki gösteriminin ardından festival gösterimleri devam edecek.

30’lu yaşlarında, yeni boşanmış Selim, ailesinin yanına İzmir’e döner. Selim, eski hayatının izleriyle karşılaşırken, körfezde gerçekleşen bir kaza şehirdeki hayatı derinden sarsar. Selim, yıllar sonra geri döndüğü İzmir’de yeni bir dünyayı keşfe dalar.

KÖRFEZ İstanbul’dan “geri dönüş”ün hikâyesini İzmir’in sokaklarında Selim’le beraber anlatıyor. Alsancak’tan Karşıyaka’ya, Göztepe’den Çiğli’ye, Bayraklı’dan Kadifekale’ye kadar İzmir’i sokak sokak arşınlayan filmin ana karakteri Selim’i Karadayı, Analar ve Anneler ve Rüya dizilerinden tanıdığımız Ulaş Tuna Astepe canlandırıyor. KÖRFEZ’in oyuncu kadrosunda ayrıca Ahmet Melih Yılmaz, Serpil Gül, Müfit Kayacan, Cem Zeynel Kılıç, Damla Ardal, Merve Dizdar gibi isimler yer alıyor.

KÖRFEZ, Mimar Sinan ve Sorbonne Üniversitelerinde sinema eğitimi alan ve uluslararası festivallerde gösterilen Unutma Beni İstanbul ve Sesime Gel gibi filmlerde yapımcılık yapmış olan Emre Yeksan’ın yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı film. KÖRFEZ’in senaryosunda yönetmen Yeksan’la birlikte, kendi kuşağının en önemli yazarlarından Ahmet Büke’nin de imzası var.

KÖRFEZ’in yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu’nun önceki projesi Ziya Demirel’in kısa filmi Salı (2015), Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştı. EAVE 2016 yapımcılarından Aslanoğlu, istos film bünyesinde KÖRFEZ’le birlikte üç uzun metraj filmin daha yapımcılığını yürütüyor. (Cem Öztüfekçi’nin Boş Zamanlar; Nazlı E. Durlu’nun Zuhal ve Ziya Demirel’in Ela ve Hilmi ismindeki uzun metrajları proje geliştirme aşamasındalar.) EAVE yapımcılarından C. Aslı Filiz (BirFilm), Almanya’dan Dirk Engelhardt (Kundschafter Films) ve Yunanistan’dan Maria Drandaki (Homemade Films) ortak yapımcılar olarak projede yer alıyorlar.

KÖRFEZ, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Berlin Film Festivali’nin World Cinema Fund, İsviçre’den Visions Sud Est ve Yunanistan Film Merkezi’nin yapım destekleriyle ve BluTV‘nin katkılarıyla gerçekleşti. Bugüne kadar ise, İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme ve Ortak Yapım Platformu, Saraybosna Film Festivali CineLink Film Geliştirme ve Ortak Yapım Marketi, EKRAN Varşova’daki Wajda Studio Film Okulu Film Geliştirme Atölyesi, Les Arcs Film Festivali Yapım Aşaması filmleri arasında yer almaya hak kazandı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.