Hollanda’nın Rotterdam şehrinde düzenlenen ve 12 günde 108’i dünya sinemasından toplamda 484 filmin gösterileceği 46. Uluslararası Rotterdam Film Festivali (IFFR) açılışını yaptı. 46. Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde bu yıl Türk sineması Koca Dünya ve Kor ile temsil edilecek. Açılış filmi olarak ABD yapımı Limon filminin gösteriminin yapıldığı festival, De Doelen Tiyatro Salonu’nda davetlilerin katıldığı açılış resepsiyonuyla devam etti. Farklı ülkelerden 8 genç yönetmenin filminin Altın Kaplan Ödülü için yarışacağı Rotterdam Film Festivali, kazanan filmin yönetmenine 40 bin avro verecek. Ayrıca “olağanüstü sanatsal başarı” gösteren film, 10 bin avro ile “Jüri Özel Ödülü”nü almaya hak kazanacak.

Malezyalı yazar Amir Muhammed, Kolombiyalı film yapımcısı Diana Bustamante Escobar, Belçikalı yönetmen ve senarist Fien Troch, Amerikalı film yapımcısı ve senarist Michael Almereyda ile İranlı fotoğrafçı Newsha Tawakolian‘dan oluşan jüri, katılan filmlerin arasında seçim yapacak.

Hollanda’da gösterimi yapılmamış yabancı filmler ve belgesellerin yer alacağı ve 5 Şubat’a kadar devam edecek festivalde bu yıl Türk sinemasından da iki film yer alacak. Reha Erdem‘in yönetmenliğini yaptığı, 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda ödül alan Koca Dünya ve Zeki Demirkubuz‘un yönettiği Kor filmleri festival kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.