“Mor Ufuklar” ve “Vicdan Ağacı” filmleriyle tanınan yönetmen Olgun Özdemir’in geçtiğimiz yıl çekilen “Kızım Gibi Kokuyorsun” filminin vizyon tarihi belli oldu.

Yönetmen Olgun Özdemir, daha önce çektiği “Mor Ufuklar” ve “Vicdan Ağacı” filmleriyle beğeni toplamıştı. Özdemir, “Vicdan Ağacı” filmiyle Uluslararası Lyon Film Festivali‘nden “En İyi Film” ve The 12 Months Film Festivali‘nden ise “En İyi Film” ile “İzleyici Özel Ödülü” almıştı. Aradan geçen 2 yılın ardından Özdemir, yeni projesi “Kızım Gibi Kokuyorsun” (Scent of My Daughter) ile sinemaseverlerle buluşmuştu.

2019 yapımı olan Kızım Gibi Kokuyorsun, pek çok uluslararası festivalde gösterildi. İlk gösterimini geçtiğimiz yıl  22. Şanghay Uluslararası Film Festivali’nde yapan film, 1 yıl içerisinde pek çok ödüle aday gösterildi. Film, aynı zamanda yönetmenine Kuzey Avrupa Film Festivali‘nde  “Yabancı Dilde En İyi Film Yönetmeni Ödülü” ve Milan Uluslararası Film Festivali‘nde ise “Jüri Ödülü” kazandırdı. Kızım Gibi Kokuyorsun, en son Uluslararası Göç Filmleri Festivali‘nde “En İyi Seyirci Ödülü” kazandı.

Ortak kayıp ve ortak acılara odaklanan filmde olaylar, 2016’da Fransa’nın Nice şehrindeki IŞİD saldırısında ailesini kaybeden Beatrice’in babasının vasiyetini yerine getirmek için yola çıkması üzerinden şekilleniyor. Beatrice, vasiyeti yerine getirmek için cenazeleri Hatay’ın Samandağ ilçesi Vakıflar köyüne götürmek için yola çıkar. Bu sırada Suriyeli Hevi ve gurbetçi İbrahim ile yolları kesişir. Filmde ortak olan ise “IŞİD saldırıları sonucunda yolları kesişen karakterler” şeklinde ele alınıyor.

Film, Yurt Dışında Da Vizyona Girecek

Türkiye’de 10 Temmuz‘da vizyona girecek olan film, Fransa ve Belçika sinemalarında da gösterilecek. Yönetmenliğini ve senaryosunu Olgun Özdemir’in yaptığı filmin yapımcılığını ise Özdemir ile Ronald L. Carr gerçekleştirdi. Türk, Fransız ve Amerikan ortak yapımı olan “Kızım Gibi Kokuyorsun” filmi, Kültür Bakanlığı’nın destekleriyle çekildi. Yönetmen daha önce de Almanya ve Hollanda’da çektiği “Anadolu’nun Renkleri” belgeseli için Kültür Bakanlığı’ndan destek almıştı.

Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve Fransızca olmak üzere 4 dili barındıran filmde Clémence Verniau, Çağlar Ertuğrul, Yılşen Özdemir, Deniz Arna, Şerif Sezer, Muhammed Cangören, Tolga Güleç, Esin Civangil ve Fehmi Karaaslan rol aldı. Görüntü yönetmenliğini Ali Utku’nun gerçekleştirdiği filmin müziklerini ise Onur Tarçın yaptı. Filmin çekimleri Türkiye (Antep, Urfa, Hatay, Samandağ, İskenderun ve Antakya) ve Fransa’da gerçekleştirildi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.