DramaSinema Odaları

Kız Kardeşler (2019)

Reyhan, Nurhan ve Havva, annelerini kaybetmiş üç kardeştir. Babaları da kızlarını besleme olarak kasabalı ailelerin yanına verir. Köyden ayrılıp kasabaya yerleşen üç kız kardeş, kimi sebeplerle baba ocağına geri dönmek zorunda kalır. Tek göz odada yeniden bir arada yaşayan kardeşlerin hikâyesi üzerinden melodramlara yer vermeden gelir adaletsizliğini işleyen yapım, mutlak doğruların ve toplumsal kabullerin oldukça dışında, derin bir gerçekliğe sahip karakterleriyle yerli sinemanın özgün bir filmi olmayı başarır.

İlk gösterimini 69. Berlin Film Festivali’nde yapan ve Altın Ayı Ödülü’nde yarışan film, ilk uluslararası ödülüne “En İyi Yönetmen” kategorisinde Saraybosna’nın Kalbi Ödülü’nü alarak ulaşmıştır.

Yönetmenliği kadar kalemi de güçlü olan Emin Alper, filmin senaristliğini üstlenmiş ve filmde küçük bir rolde oynamıştır. Uzun diyaloglarıyla, pastoral dokusuyla ve ilham veren müzikleriyle İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Özgün Müzik” ödüllerini kucaklayan filmde kız kardeşleri canlandıran oyuncuların üçü de “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görülmüştür.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Emin Alper
Oyuncular: Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açıkgöz
Büşra Soylu
Aslen Niğdeli olup İstanbul’da doğdu, Antalya’da büyüdü, İzmir’de okudu. İşi gereği de şehir şehir gezen bir şehir plancısı oldu. Hem sinemaya meraklı hem de yazmayı çok sever. Bu sebeple Fil’m Hafızası ekibine dahil oldu.

Yorum yaz