Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ‘Kış Uykusu’ filmi Rusya’da “Çehov Eserlerinin Günümüzdeki Sinema Uyarlamaları” isimli film festivalinde gösterilecek.

Kis-Uykusu-24

Sputnik’te yer alan habere göre ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Rus yazar Anton Çehov‘un Karım adlı eserinden esinlendiği Altın Palmiye ödüllü Kış Uykusu filmi, yazarın eserlerinin tanıtımı amacıyla düzenlenen “Çehov Eserlerinin Günümüzdeki Sinema Uyarlamaları” festivalinde gösterilecek.

Rusya’nın güneyindeki Rostov ve Taganrog kentinde 5-10 Şubat tarihlerinde düzenlenecek festival çerçevesinde Rus sinemaseverler ile yerli ve yabancı sanatçılar arasında çeşitli görüşmeler gerçekleştirilecek.

Festivalde gösterilecek filmler arasında Rus yönetmenler Andrey Konçalovski, Nikita Mihalkov, Karen Şahnazarov ve Belaruslu yönetmen Oleg Bazilov’un Çehov’un eserlerinden uyardığı filmler de yer alıyor. Festivalde ayrıca Anton Çehov 1890 (Fransa 2015) filmi de ilk kez gösterilecek. Rene Ferre’nin yönettiği filmde Çehov’un hayatının en önemli dönemi anlatılıyor. 1885-1890 yıllarında ün kazanan Çehov, bu dönemde tiyatrolar için ilk piyeslerini yazıyor, erkek kardeşini kaybediyor, Sahalin’e gidiyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.