EtkinliklerimizSinema Yazıları

Keşfetmenin Keyfi hosted by Pelin Esmer

Sinefillere birlikte keşfetme ve sosyalleşme deneyimi yaşatan Fil’m Hafızası; Dünya Kadınlar Günü’nün kutlandığı mart ayında, Kadın Yönetmenlerin En İyi Kısaları’ndan oluşan kısa film seçkisini 25 Mart’ta The Game’de sunuyor.

Fil’m Hafızası; şehrin en farklı sinema etkinliklerine Keşfetmenin Keyfi‘ni ekliyor ve kadın yönetmenlerin en iyi kısa filmlerinden oluşan seçkisini sanatseverlerle buluşturmaktan mutluluk duyuyor! Gecenin konuğu ise, Oyun, 11’e 10 Kala, Gözetleme Kulesi, İşe Yarar Bir Şey ve Kraliçe Lear filmlerinin başarılı yönetmeni Pelin Esmer!

5 başarılı kısa filmin gösterileceği gecede, Pelin Esmer ile yapılacak söyleşinin yanı sıra Fil’m Hafızası’nın klasikleşen yarışmalarından Soundtrack Quiz de sinefillerin hafızalarını yoklayacak. Katılımcılar etkinlik sonrası The Game’in oyun alanlarından gece sonuna kadar ücretsiz faydalanabilecek.

“Keşfetmenin Keyfi hosted by Pelin Esmer” etkinliğinin biletlerini 28 Şubat itibariyle Biletix web sitesinden ve perakende satış noktalarından temin edebilirsiniz. Bu özel etkinlik için biletler 100 adetle sınırlıdır.

Kısa Film Seçkisi

Come Be Creepy With Us (2019)

Beth Fletcher / Amerika / 15′

25 yaş sendromu yaşayan Anna’nın bilinçaltındakiler, bir gün ansızın küvette bir ceset ve bütün evini kaplamış sarmaşıklar olarak yüz üstüne çıkar. Anna, hem kendisiyle hem de yıllar önce gözetmenlik yaptığı bir yaz kampında yaşananlarla yüzleşmek zorundadır. Yönetmen Beth Fletcher’ın bütçesini tamamen bağışlarla toplandığı “Come Be Creepy With Us”, korku, nostalji ve absürt komediyi aynı potada eriterek birden fazla türe meydan okuyan yenilikçi bir film olarak dikkat çekiyor.

You Are Whole (2015)

Laura Spini / İngiltere / 17′

Seri katil sanılan bir misyonerin bir gününü anlatan Laura Spini, sıradışı ve duru bir öyküyle düzenimizde anlamın nasıl yaratıldığını sorguluyor. Birçok festivalden ödül kazanan You Are Whole, bireyin günlük hayatındaki bunalımını tuhaf ve kafa karıştıran dille anlatan bir komedi filmi.

Pozole (2019)

Jessica Mendez Siqueiros / Amerika / 11′

Kendi seçimlerini ailesine kabul ettirmeye çalışan Latin bir kadın olan Maia, anneannesinin 100. yaş günü için ailesiyle bir araya gelir. Maia, Meksika kökleriyle yeniden bağlantı kurmaya çalıştığında ise işler çok enteresan yönde ilerlemeye başlar. Yönetmenliğini Jessica Mendez Siqueiros’un üstlendiği film, ailede ‘öteki’ olmanın zorluğuna değinen bir kara komedi.

Piggy (2018)

Carlota Martínez-Pereda / İspanya / 14′

Yaşadığı kasabadaki üç genç kız tarafından acımasızca dalga geçilen ve “Cerdita” (Domuzcuk) lakabı takılan kahramanımız Sara için hayat oldukça zorlu geçmektedir. Gittiği yerel havuzda kıyafetleri de bu üç kız tarafından çalınca, Sara’nın yanında en yakın arkadaşı bile durmaz ve Sara üstünde bikinisiyle eve dönüş yoluna düşer. Ancak olaylar geliştikçe, son gülen kahramanımız Sara olacaktır.

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Yorum yaz