8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Fransız Kültür Merkezi, Aralık 2013’te hayatını kaybeden fotoğrafçı Kate Barry’nin sergisinin de yer aldığı bir dizi etkinlik düzenliyor. Etkinliklerde kadın hakları, kadınlık ve kendini bir davaya adamış kadınlar konuları ele alınacak.

kate

Fransız Kültür Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle 9-19 Mart tarihleri arasında kadın hakları, kadınlık ve kendini bir davaya adamış kadınlar konularını ele alan bir program hazırladı. Film, söyleşi, sergi, ödül töreni ve konser gibi etkinlikler, bugüne kadar gerçekleştirilen ilerlemeleri sorgulama, değişiklik talep etme ve gerek sıradan gerek olağanüstü kadınların kararlılıklarını ve cesur eylemlerini yüceltmek için de fırsat oluşturacak.

9 Mart itibariyle başlayacak sergide Fransa ve dünya sinemasının 25 kadın sanatçısının portreleri sergilenecek.

Portreleri sergilenecek sanatçılar şöyle: Isabelle Adjani, Sabine Azéma, Monica Bellucci, Jane Birkin, Helena Bonham-Carter, Valéria Bruni-Tedeschi, Amira Casar, Laetitia Casta, Sofia Coppola, Béatrice Dalle, Catherine Deneuve, Lou Doillon, Adèle Exarchopoulos, Charlotte Gainsbourg, Hafsia Herzi, Isabelle Huppert et Emmanuelle Béart, Sandrine Kiberlain, Mélanie Laurent, Sophie Marceau, Chiara Mastroianni, Géraldine Pailhas et Charlotte Gainsbourg, Vanessa Paradis, Ludivine Sagnier, Audrey Tautou, Elsa Zylberstein.

kadinlar_afis_45x65son

Serginin ardından Filmmor Kadın Filmleri Festivali çerçevesinde Chantal Ackermann retrospektifi gerçekleşecek. Bu etkinliği Sublimes Portes’tan La Nuit d’Antigone konseri, Blogculuk ve edebiyat söyleşisi, PEN Kulübü Duygu Asena Ödül Töreni izleyecek.

La Dame Blanche, Actrices sergisi ile paralel olarak Fransız Kültür Merkezi bir hafta süresince Kate Barry tarafından da ölümsüzleştirilen oyuncuların filmlerinden bir seçki bu haftanın programı içerisinde olacak.

Program ve ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.