Henüz 12 yaşındayken “Ben sizinle yapamayacağım galiba!” diyerek ailesini terk edip babaannesinin yanına yerleşmiş bir çocuktu Timothy William Burton. Doğup büyüdüğü Calfornia’da çocukluğu boyunca diğer çocuklar gibi oyunlar oynamaktansa hep bir şeyler karalamış ve bunun ödülünü Disney’e adımını atarak almıştı.

timburtondisneygunleri,

Tim Burton Disney Günleri

Lakin Disney’den ayrıldıktan sonra orada geçen günlerini bir hapishane hayatına benzetir Burton: Her şeyi çizmeme izin veriliyordu ve çizdiğim hiçbir şey yayınlanmıyordu.

Disney ile iplerini koparmasına sebep olan olay, bir tilki çizmesi istendiğinde yaşadığı tartışma olur. Yarattığı tilki karakterleri için yayıncı yönetmen “araba çarpmış bunlara” diyerek hepsini çöpe atar. “Araba çarpma” benzetmesini bir hakaret olarak algılayan Tim kendi dünyasına doğru yelken açacak, aslında bir nevi bu hapishaneden kaçacaktır.

Burton kendi yazıp prodüktörlüğünü de yaptığı, Henry Sellick tarafından yönetilen, 1993 yapımı Denny Elfman imzalı unutulmaz soundtrackli bir stop motion animasyon filmi olan The Nightmare Before Christmas  ile Disney’den bir nevi öç almıştır. Proje o kadar iyidir ki yapımcılığını yüksek bir bütçe ile Disney üstlenmiştir. Üstelik teklif de Disney’den gelmiştir. MPA (Motion Picture Association) tarafından “Çocuklar yanlarında ebeveynleri olmadan izleyemez.” uyarısıyla damgalanan bu animasyon, Disney tarihinde bir ilke de imza atmıştır: Çocuklar için yapılan ve çocuklara yasaklanan ilk çizgi film. The Nightmare Before Christmas çocukları konu edinmiş olsa da aslında filmin hedefinde içindeki çocuğu bir türlü öldüremeyen yetişkinler vardır.

Masalsı bir kurgu ile yarattığı karamsar çizgi dünyasında, sadece çizgi karakter olarak kalmaları için çizdiği karakterler vardır Burton’ın. Bunlara sadece kalemi ve kâğıdı ile değil kalben de bir bağlılığı vardır. Hatta onlara şiirler bile yazmıştır.

Asıl konusu Burton’ın çizimleri olan bu yazıyı, gelin yine bir karakterine yazdığı şiiri ile bitirelim ve ardından da sizin için hazırladığımız “Dünden bugüne Tim Burton” galerisine bir göz atalım:


of all the super heroes, the strangest one by far

doesn’t have a special power or drive a fancy car.

next to superman and batman i guess he must seem tame

but to me he’s quite special and stainboy is his name.

he can’t fly around tall buildings or outrun a speeding train

the only talent he seems to have is to leave a nasty stain.

sometimes i know it bothers him that he can’t run or swim or fly

and because of this one ability, his dry cleaning bill’s sky-high.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Yazar Hakkında

Okan Köroğlu

Malatyalı bir ailenin son çocuğu olarak Mersin’de doğdu. Uludağ Üniversitesi’nde okudu. Özel bir şirkette Grafik Tasarım Uzmanı olarak çalışıyor, özel eğitim kurumlarında Moda ve Bilgisayarlı Stilistlik ile Sosyal Medya’da Grafik Tasarım dersleri veriyor. 2003 -2007 yılları arasında çalıştığı bazı gazetelerde düzenlediği sinema sayfaları ile daldığı bu okyanusta yüzmeye devam ediyor. Şiirle, Tarihle ve Teknoloji ile besleniyor.

İlgili Yazılar

3 Responses

 1. Avatar
  Ömer Öncan

  Masalsı bir anlatım olmuş. Bir Burton hayranı olarak bazı ayrıntıları bilmediğime sasırdım. Tilki olayı gibi. Tesekkurler.

  Cevapla
 2. Avatar
  Turgut Savaş

  Yazarlarınızın mail adresleri neden iletişim veya ekip bölümünde yer almıyor? Yazı için ayrıca teşekkürler ama size ulaşmak istiyoruz.

  Cevapla
 3. Avatar
  Hicran

  Tim Burton çığır açıcı yahut adım atlatıcılardan olmuştur hep. Tanıdıkça olağanın dışına çıkışına şaşırmak yerine kendime kızıyorum. Sıradanlığı aşan herkes her yönüyle tanınmalı. Bu izleyicinin vefa borcu.

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.