Ken Loach

Land and Freedom (1995), Looking For Eric (2009), Hidden Agenda (1990) gibi filmlerin yönetmeni Ken Loach, Torino Film Festivali tarafından verilen Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü, festival düzenleyicisi olan Ulusal Sinema Müzesi’nde çalışan işçilerin taşeron şirket aracılığıyla çalıştırılmasını, güvencesiz-düşük ücretle çalışmaya direnen işçilerin işten çıkartılmasını ve taşeronlaştırmayı protesto ettiği gerekçesi ile reddetmiştir.

 

Natalie Portman

İsrail, 2012 yılında verilmeye başlanan ve alanında büyük başarı kazanmış Yahudilere verilen ve ‘Yahudi Nobel’i’ olarak bilinen Genesis Ödülü’nü bu yıl Yahudi değerlerine bağlılığı ve gelecek nesillere ilham kaynağı olduğu için oyuncu Natalie Portman’a layık gördüklerini açıklamıştı. Ancak Portman, Kudüs’te kendine verilmesi planlanan 2 milyon Dolar değerindeki Genesis Ödülü’nü “Kendini rahat hissetmeyeceği.” gerekçesiyle reddetti. Portman’ın ödülü son dönemde Gazze-İsrail sınırında yaşanan ve İsrail ordusunun eylem yapan silahsız sivil Filistin halkına karşı gösterdiği acımasız saldırılar nedeni ile reddettiği tahmin ediliyor.

 

İpek Çeken

Listemizin sonunda tiyatro dünyasından bir sanatçı var. İpek Çeken, 2012-2013 sanat sezonunda Beethoven’in hayatından kesitler sunan 33 Varyasyon adlı oyunda Beethoven’un 33 Varyasyonu’nu araştıran müzikolog Doktor Katherine Brandt’i canlandırdığı performansındaki başarısından dolayı sırasıyla; Gazeteciler Cemiyeti Spor Yazarları Arman Talay Özel Sanat Ödülü, Tiyatro Eleştirmenler Birliği Ödülü, Direklerarası Seyirci Ödülü ve Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür. Ancak Çeken, Gazeteciler Cemiyeti Spor Yazarları ve Arman Talay Özel Sanat Ödülü’nü alırken Direklerarası Seyirci Ödülü’nü almaya davetiye kendine ulaştırılamadığı için gidememiş, layık görüldüğü diğer ödülleri ise “Bu ödülleri Türkiye’de veren, ödül mekanizmasında bulunan insanlar hep aynı. Ben hayatımın sonuna kadar bir daha ödül almayacak kadar şimşekleri üzerime çekmeyi göze alarak bunları söylüyorum çünkü adları değişik olan ödüllerin aynı kişilerce verilmesini samimi bulmuyorum.” diyerek reddetmiştir.

1 2 3 4

Yazar Hakkında

Ezgi Ulukoca

15 Şubat 1984’te Eskişehir’de doğdu. Ertesi gün hava çok soğuktu, evden çıkmadı. Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu, avukattır. Sinema ve edebiyat ile ilgilenir. Seyahat etmeyi, bir de çillerini çok sever. Ayaklarının altından gıdıklanır, viskiyle arası yoktur. Kerevize bayılır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.