George Campbell Scott

Oscar’ı reddeden bir diğer isim ise ABD’li oyuncu George Campbell Scott’tır. Patton (1970) filminde canlandırdığı İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu’nun önde gelen komutanlarından biri olan General George Smith rolüyle Oscar’a layık görülen Scott, Akademi’ye bir mektup göndererek ödülü reddettiğini bildirmiştir. Scott mektubunda, “Diğer aktörlerle rekabet içindeymişim gibi hissetmiyorum. Kimseyle rekabet etmiyorum. Bütün bunlar kahrolası bir geçit töreninden başka bir şey değil ve ben bunun bir parçası olmak istemiyorum” diye yazmıştır.

 

Bülent Gündüz

2016 Londra Uluslararası Dünya Sinemacıları Film Festivali’nde En İyi Yabancı Film dalında birinci olan Kürdistan Kürdistan (2015) filminin yönetmeni Bülent Gündüz, “Avrupa’nın, Kürtler konusunda ikiyüzlü bir politika izlediği” gerekçesiyle ödülü reddetmiştir.

 

Ousmane Sembène

Senegalli yazar ve yönetmen Ousmane Sembène 1997 yılında İngiltere Kraliyet Ailesi tarafından verilen Özel Onur Ödülü’ne layık olduğunu öğrendiğinde İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in gözlerinin içine bakarak, “Siz kabul etmeseniz de bir Afrikalı en az dünyanın herhangi bir yerindeki bir batılı kadar onurludur. İnsan onurlu doğar. Ve hiçbir insanın kraliçelerin vereceği onura ihtiyacı yoktur.” diyerek ödülü reddetmiştir.

1 2 3 4

Yazar Hakkında

Ezgi Ulukoca

15 Şubat 1984’te Eskişehir’de doğdu. Ertesi gün hava çok soğuktu, evden çıkmadı. Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu, avukattır. Sinema ve edebiyat ile ilgilenir. Seyahat etmeyi, bir de çillerini çok sever. Ayaklarının altından gıdıklanır, viskiyle arası yoktur. Kerevize bayılır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.