Haberler

“Kapan” Filmine Fas’tan Büyük Ödül!

27-31 Ağustos tarihlerinde Fas’ta gerçekleştirilen 5. Uluslararası Saidia Film Festivali’nde yönetmenliğini Seyid Çolak’ın üstlendiği TRT Ortak Yapımı “Kapan” filmi Grand Prix/Büyük Ödül’e layık görüldü.

Dünya prömiyerini 41. Uluslararası Moskova Film Festivali’nde yapan ve Seyid Çolak’ın ilk uzun metrajı “Kapan”, Fas’ın önemli festivallerinden 5. Uluslararası Saidia Film Festivali’nde Grand Prix – Büyük Ödül’ün sahibi oldu. Açık havada gerçekleştirilen festivalde “Kapan”, büyük ilgi gördü.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği TRT Ortak Yapımı filmin oyuncuları arasında Onur Dilber, Münibe Millet, Serkan Altıntaş, Yasemin Girgin, Sami Aksu, Güliz Oktar ve Yüksel Akça bulunuyor.

Güven Adıgüzel ve Seyid Çolak’ın birlikte yazdığı; görüntü yönetmenliğini İlker Berke ve müziklerini ise Ali Saran’ın üstlendiği film, bir adada 5 balıkçı ve kurt arasında yaşanan çatışmaya odaklanıyor.

Ödül alan filmler şu şekilde:

Büyük Ödül Mavi İnci (Perle Bleue): “Kapan”
En İyi Kadın Oyuncu: Sarah Perles “Kelebeklerin Sessizliği”
En İyi Erkek Oyuncu: Mohhamed el Khyari “Taxi Bied”
En İyi Senaryo: Abu Bakr Shawky “Yomeddine”
En iyi Yönetmen: Nejib Belkadhi “Bana Bak”
Jüri Özel Ödülü: “Naïma ve Oğulları”

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Yorum yaz